Akut Pankreatit Tanısı Nasıl Yapılır?

Akut Pankreatit Teşhisi

Akut pankreatit vakalarının çoğu ciddi komplikasyon riski taşımaktadır. Hastada var olan semptomlar öğrenildikten sonra, karın bölgesine fizik muayene yapılabilir. Karnın bazı alanlarına dokunulduğunda hassasiyet varsa, bu durum akut pankreatitin bir göstergesi olabilir. Akut pankreatitli hastalarda karın duvarı kaslarında sertlik olup olmadığına bakılır.

İlk başta, akut pankreatit hastalığının hafif veya şiddetli olup olmadığını anlamak zor olabilir. Organ yetmezliği gibi ciddi sorunların belirtileri için hasta yakından izlenir.

Hafif akut pankreatit hastaları bir hafta içinde iyileşme eğilimi gösterirler ve genellikle 48 saat içinde semptomlar giderilerek başka sağlık sorunları ortaya çıkmaz. Şiddetli akut pankreatit ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ayrıca Bakınız: Akut Pankreatit Belirtileri

Kan testleri: Tanı konulmasına yardımcı olmak amacıyla kan testi yapılacaktır. Kan seviyelerinde lipaz ve amilaz adı verilen iki kimyasal normalden yüksek seviyede ise, akut pankreatit göstergesi olabilir.

Bununla birlikte, kan testleri hastalığın erken aşamasında faydalıdır. Çünkü amilaz ve lipaz düzeyleri hastalığın ilk gününde artar ve 3-7 gün içinde normale döner.

Ayrıca Bakınız: Akut Pankreatit Nedenleri

Akut pankreatitin şiddetini belirlemek, ciddi komplikasyon riskini değerlendirmek ve pankreasın ne kadar iltihaplandığını öğrenmek amacıyla aşağıdaki tanı testleri yapılabilir:

BT taraması: Pankreasın daha ayrıntılı, üç boyutlu bir görüntüsü elde edilerek, anormallikler kontrol edilir.

Ultrason: Pankreas ve çevreleyen dokuda herhangi bir akut pankreatit belirtisi ve anormallik olup olmadığı incelenir.

ERCP: Safra taşının konumunu belirlemeye yardımcı olabilir. Safra kesesi ile ilişkili akut pankreatit vakalarında bu test faydalı olabilir, çünkü safra taşının bulunduğu bölgeyi kesin olarak gösterebilir.

Göğüs röntgeni: Göğüs boşluğunda sıvı birikimi veya akciğer dokusunu kontrol etmek amacıyla göğüs röntgeni önerilebilir.

Ayrıca Bakınız: Kronik Pankreatit Belirtileri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status