Alkali Diyet Nedir? Neler Yenir? Faydaları Nelerdir?

Alkali diyet, besinlerin asiditisine göre, yani içerdikleri pH değerlerine göre diyet programı oluşturulan bir zayıflama yöntemidir. Bu diyet içeriğinde taze meyveler, sebzeler barındırmasının yanı sıra, beslenme alışkanlıklarının biraz dışarında, diyebiliriz. Bildiğimiz diyet programlarından çok daha farklı olan alkali diyet, son yıllarda ünlülerin de tercihi olmuştur.

Alkali diyet yapmak isteyen ve bu diyeti yaparken hangi gıdaların yenilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için aşağıda alkali diyet listesi içerisinde yer alan yiyecekler yer almaktadır. Bunun yanı sıra, bu diyetin faydalarını da sizler için özetledik.

Alkali diyet yaparken hangi gıdalar yenmeli?

Alkali diyet listelerinde yer alan gıdalar, doğal asitlik düzeylerine ve metabolizmada asit ve alkali oluşturma potansiyellerine göre sınıflandırılırlar. Bu şekilde beslenme listeleri oluşturulur.

Bilimsel açıdan bakıldığında, asit üreten gıdalar protein ya da fosfor açısından zengin olma eğilimindedir. Asit üreten gıdalara et, kümes hayvanları, balık, işlenmiş gıdalar, süt ürünleri, ekmek ve pirinç örnek verilebilir.

PH (asit düzeyleri) üzerinde ters bir etkiye sahip alkali üreten gıdalar; mineraller, magnezyum, potasyum veya kalsiyum açısından zengindir. Sebze, meyve, bakliyat (bezelye ve fasulye) ve patates gibi gıdalar alkalin potansiyeline sahip olarak bilinir. Narenciye ve meyve suları da alkali diyet listelerinde yer alan içeceklerdir. Bunların potasyum içeriği, asidik tatlarına rağmen alkalin kategoriye girer. Bazı gıdaların alkalin ya da vücutta asit üretme durumları hakkında henüz yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle alkali diyet listesi sınırlı gıdalar içermektedir.

Alkali diyetin kanıtlanmış faydası var mıdır?

Alkali diyet savunucuları tarafından yapılan tazminat talepleri etrafında kesin kanıt eksikliği vardır. Bazı bilimsel araştırmalar, alkalin bakımından zengin bir diyetin, kalsiyum açısından da zengin olacağına ve böbrek taşı riskini azalttığına, osteoporoz riskini azaltarak kemik kaybını hızla yavaşlattığına dair düşüncelere sahiptirler. Ancak, güçlü kanıtlar kas gücü ve kemik sağlığını korumak için daha yüksek bir protein diyetini desteklemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status