Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tanısı Nasıl Yapılır?

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Teşhisi

Mümkünse, anal kanal içine dijital rektal muayene yapılır ya da anal kanalı kontrol etmek için anoskop kullanılır. Bununla birlikte, bu prosedürler kişiye çok acı verirse, sadece gözlem yaparak da makatta yırtık olup olmadığını kontrol etmek mümkün olabilir.

Akut anal fissür, yeni oluşmuş makat yırtığıdır. Büyük olasılıkla tek bir çatlaktır. Aynı zamanda iki ayrı yumru; biri internal (sentinel pili) ve bir eksternal (hipertrofik anal papilla) bulunabilir.

Fissürün konumu, neden oluştuğu hakkında ipuçları sunar. Anal açıklığın gerisi veya önü yerine yanında oluşan fissürün; Crohn hastalığı gibi başka bir hastalık belirtisi olma ihtimali vardır.

Makat çatlağının altında yatan sebepleri öğrenmek için aşağıda yer alan test prosedürlerine ihtiyaç duyulabilir:

Esnek sigmoidoskopi: Kolonun alt kısmını inceleme prosedürüdür. Bu test, 50 yaşın altında ve bağırsak hastalıkları ya da kolon kanseri risk faktörü olmayan kişilere uygulanabilir.

Kolonoskopi: Tüm kolonun muayenesi için rektuma esnek bir tüp yerleştirilir. Bu test, 50 yaşın üstünde veya kolon kanseri risk faktörü, diğer hastalık belirtileri ya da karın ağrısı veya ishal gibi diğer belirtiler varsa yapılabilir.

Ayrıca Bakınız: Anal Fissür Nedenleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status