Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi Hakkında Bilgiler

Eğer, lif ve sıvı alımını artırmak gibi dışkı yumuşatıcı ve kolaylaştırıcı adımlar atılırsa, genellikle anal fissür birkaç hafta içinde iyileşir. Günde birkaç defa, 10 ila 20 dakika boyunca ılık suda bekletme, özellikle bağırsak hareketlerinden sonra, sfinkterin rahatlamasına yardımcı olabilir ve iyileşme sağlanabilir.

Eğer belirtiler devam ederse, büyük olasılıkla daha fazla tedavi gerekir.

Cerrahi Dışı Tedaviler

Aşağıda yer alan cerrahi dışı tedavilere gerek duyulabilir:

Harici nitrogliserin uygulaması: Makat çatlağına kan akışını arttırmaya yardımcı olur, iyileşmeyi teşvik eder ve anal sfinkter rahatlaması sağlanır. Nitrogliserin, genellikle diğer konservatif önlemler başarısız olduğunda,  tercih edilen tıbbi tedavi olarak kabul edilir. Yan etkileri, şiddetli baş ağrısı içerebilir.

Ayrıca Bakınız: Anal Fissür Sebepleri

Topikal anestezik kremler: Ağrının hafifletilmesi için yardımcı olabilir.

A tipi botulinum toksin (botoks) enjeksiyonu: Makat kası olarak da bilinen anal sfinkter kasını durdurmak ve spazmları rahatlatmak için başvurulabilir.

Kan basıncı ilaçları: Anal sfinkteri rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bu ilaçlar ağız yoluyla alınabilir veya dışarıdan uygulanabilir. Ya da nitrogliserin etkili olmadığında veya önemli yan etkilere neden olduğunda kullanılabilir.

Ayrıca Bakınız: Anal Fissür Teşhisi

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Ameliyatı

Eğer diğer tedavilere dirençli kronik anal fissür varsa ya da belirtiler şiddetliyse; bu durumda ameliyat önerilebilir. Genellikle “lateral internal sfinkterotomi ameliyatı“ adı verilen bir cerrahi prosedür uygulanır. Bu yöntem, spazmı ve ağrıyı azaltmak, iyileşme sağlamak için anal sfinkter kasının küçük bir bölümünün kesilmesini içerir. 

Kronik fissür için yapılan araştırmalarda, makat çatlağı ameliyatının diğer tıbbi tedavilerden daha etkili olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, ameliyatın idrar kaçırma gibi küçük bir riski vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status