Antidepresan Nedir? Kimler Kullanır? Ne İşe Yarar?

Antidepresanlar; depresyon belirtilerini hafifletmek amacıyla hastalara verilen reçeteli psikiyatrik ilaçlar olarak bilinir. Genellikle ruh hali ve davranış değişikliklerine sebep olan beyindeki nörotransmitter kimyasal dengesizlikleri düzeltmek için bu ilaçlardan destek alınır.

Antidepresan ilaçlar, psikiyatrik rahatsızlıkları geniş bir yelpazede kapsamaktadır. Bunlar sosyal anksiyete bozukluğu, anksiyete bozukluğu ve hafif şiddette kronik depresyon da içerir.

Antidepresan ilaçlar doktor tarafından reçete edilir ve depresyon belirtilerini rahatlatmak amacıyla bir ruh sağlığı uzmanı gözetiminde kullanılması gerekir. Bunun nedeni ise, bazı antidepresan ilaçların yan etkilerinin söz konusu olması ve bazı sağlık sorunu riski ortaya çıkarma ihtimalidir. Özellikle başka sağlık sorunları için ilaçlar alıyorsanız, doktorunuz bu ilaçları göz önünde bulundurarak antidepresan reçete edecektir.

Son yapılan bilimsel çalışmalara göre, bu ilaçların etkinliği hakkında çeşitli soruları da beraberinde getirdiği gözlenmiştir. Tek başına ilaç tedavisi çoğunlukla hastalarda yeterli olmamaktadır. Antidepresan tedavisinin eşliğinde hastanın yaşam tarzı değişiklikleri yapması, bazı kötü alışkanlıklarından kurtulması gerekebilir.  Antidepresan ilaçların riskleri ve yararları hakkında bilgi sahibi olarak, bu tedaviye yönelik daha doğru bir kişisel karar verebilirsiniz. Aklınıza herhangi bir soru takıldığında, mutlaka doktorunuza danışınız.

Antidepresanlar ilk olarak 1950’lerde geliştirilmeye başlanmıştır. Ancak bu ilaçların kullanımı son yirmi yılda çok yaygın hale gelmiştir. Antidepresan kullanımı dünya genelinde her geçen gün daha da artmaktadır. Antidepresan kullanımının sürekli artması, uzmanları bu konuda daha fazla araştırmaya yöneltmiştir.

1996 yılında ABD’de antidepresan kullanan 13.3 milyon kişi olduğu tespit edilmiştir. Ancak 2010 yılına baktığımızda bu rakam 23 milyon kişiye ulaşmıştır. Yani kullanan sayısı neredeyse iki katı artış göstermiştir. Bunun sebeplerinden biri, ruh sağlığı tedavisi için kampanyaların daha yaygın hale gelmiş olmasıdır. Aynı zamanda artık halk depresyon gibi ruh sağlığı sorunlarını daha kabullenir hale gelmiştir.  Birçok kişi çekinmeden bir doktora danışmaktadır.

Yapılan bazı anket ve bilimsel araştırmalarda toplanan verilere göre, antidepresan kullanımına en çok sanayileşmiş ülkelerde yaşayan insanların eğilimi olduğu sonucuna varılmıştır. Ve bu gelişmiş ülkelerde antidepresan kullanımı her geçen gün daha da artmaktadır.

Antidepresan Hangi Durumlarda Verilir?

Antidepresanlar bazı psikiyatrik hastalıkların tedavisinde başvurulan ilaç tedavisi yöntemleridir. Bu hastalıklar şunları içerir:

  • Ajitasyon
  • Obsesif kompulsif bozukluk
  • Enürezis (alt ıslatma)
  • Depresyon
  • Yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğu
  • Majör depresif bozukluk
  • Manik depresif bozukluklar
  • Travma sonrası stres bozukluğu
  • Sosyal anksiyete bozukluğu

Antidepresan İlaçlar Depresyon Tedavisinde Etkili Midir?

Depresyon, bir bireyin yaşam işlevi yeteneğini etkileyecek kadar şiddetli hale geldiğinde, ilacın hayat kurtarıcı derecede faydalı olabileceğine çoğu ruh sağlığı uzmanı katılmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda, antidepresan ilaçların özellikle plasebo hastalığında daha etkili sonuçlar ortaya çıkardığı sonucuna varılmıştır.

Ayrıca Bakınız: Depresyon Tedavisi

Hafif depresyon belirtilerinde de etkisi olduğu görülmektedir. İleri seviyede depresyon vakalarında ise antidepresan ilaçlar başka tedavi seçenekleri ile birlikte, tedavi kombinasyonu olarak kullanılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status