Antioksidan Zengini Olan 6 Kırmızı Meyve

Vücudumuza giren besinlerin enerjiye dönüştürülmesi sırasında vücutta bazı metabolik atıklar ortaya çıkar. Buna bağlı şekilde de oksidatif stres sorunu söz konusu olabilir. Bu rahatsızlık vücudun bağışıklık sistemine zararlı olabilir ve hasar verebilir. Bu gibi problemler ile baş edebilmenin başlıca yollarından biri; antioksidan açısından zengin olarak bilinen yiyeceklerin tüketilmesine daha fazla önem vermektir.

Bildiğiniz gibi, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek pek çok yönden faydalıdır. Bu nedenle uzmanlar bilinçli beslenmenin önemini sürekli vurguluyorlar. Özellikle kötü beslenme alışkanlıklarını hayatımızdan çıkarmak ve bizi için faydalı gıdaları doğru pişirme yöntemleri uygulayarak hazırladıktan sonra yemek önemlidir. Yine doğada bulunan mucizevi meyve ve sebzeleri de düzenli olarak tüketmeliyiz.

Antioksidan yönünden zengin olarak bilinen gıdalar ile beslenerek, metabolik atıkların hücre ve damar hasarına yol açmasını önlemiş olabiliriz. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile antioksidan bakımından zengin kırmızı meyvelerin hangileri olduğunu paylaşacağız. Bu sağlıklı kırmızı meyveleri öğünlerinize ekleyerek sizler de vücudunuzun antioksidan bakımından fakir kalmasının önüne geçebilirsiniz.

Çilek

C vitamini açısından zengin bir meyve olmasının yanı sıra folik asit de içerir. Bu meyve, yüksek oranda lif kaynağıdır. Aynı zamanda enfeksiyonlara karşı vücudun daha dirençli olmasına yardımcı olur. Kalorisi de düşük olduğu için, kilo vermek isteyen kişiler öğünlerine bu çilek meyvesini de dahil edebilirler.

Vişne

Antioksidan özelliği ile bilinmesinin yanı sıra düşük kalorili ve sinir sistemin fayda sağlar. Aynı zamanda uykusuzluğa karşı iyi gelen bir kırmızı meyve olduğunu söylemekte fayda vardır.

Kırmızı Üzüm

Antioksidan özelliği sayesine kalp hastalıklarına karşı faydalı olduğu bilinmesinin yanı sıra kansızlığa karşı da etkili bir meyvedir.

Ahududu

Bu orman meyvesi antioksidan özelliği yanı sıra içeriğindeki çeşitli vitaminler, bakır, mangan, potasyum, folik asit, lifler sebebi ile kansere karşı etkili bir meyve olarak bilinir.

Böğürtlen

Antioksidan zengini bir orman meyvesidir. Bu özelliği sayesinde hücre yaşlanmasına karşı savaşan elementler içerir ve ayrıca  kan şekerini düzenleyerek, cildi güzelleştirdiği bilinmektedir.

Karadut

Çok faydalı bir meyve olan karadut, demir ve kansere karşı savaşan elementleri içermesinin yanı sıra antioksidan açısından da zengindir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status