Defne Yaprağının Sağlığımıza Faydaları ve Besin Değerleri

Her defne yaprağı çeşidi biraz farklı bir tada sahiptir. Defne yaprakları taze, kurutulmuş, öğütülmüş veya bütün olarak kullanılabilir. Defne yapraklarının çeşitli sağlık yararları ve kullanımları vardır, bu da onları yemek pişirmek için popüler bir bitki haline getirir.

Defne yaprakları çorba, güveç ve diğer tuzlu yemekler gibi popüler yemeklere lezzet katar. Defne yapraklarının ana yararı, sodyum eklemeden yemeklerinizin tadını artırabilmeleridir.

Defne yapraklarının başka sağlık yararları sağlayabileceğine de inanılmaktadır. Bazı tüketiciler defne yaprağı ile çay hazırlar, banyolarına defne yaprağı ekler veya defne yapraklarını cilt kremine ezer. Defne yaprakları da bazıları tarafından rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Bununla birlikte, bu faydalar için defne yaprağı kullanımını destekleyen yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Defne yaprağının diyabetes mellitus olarak da bilinen tip 2 diyabet hastalarına fayda sağladığını gösteren sınırlı kanıt vardır.

Defne Yaprağı Besin Değerleri

Pişirmede kullanılan tek bir defne yaprağının hazırlanan yemeğin besin değerini değiştirmesi olası değildir. Tipik olarak, yaprak yemeden önce tabaktan çıkarılır. Yaprak çorba, güveç veya başka bir tabakta bırakılsa bile, önemli mikrobesinler veya makrobesinler sağlamaz.

Eğer ufalanmış defne yaprağı bir tabakta tüketilirse, birkaç besinsel fayda elde edebilirsiniz. 1 çorba kaşığı porsiyon, öncelikle karbonhidratlar şeklinde yaklaşık beş kalori sağlar. Defne yapraklarındaki mikrobesinler arasında A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, manganez, demir ve kalsiyum bulunur.

Defne Yaprağı Seçim, Hazırlık ve Depolama

Bütün defne yapraklarını yıl boyunca çoğu markanın baharat bölümünde bulabilirsiniz. Kurutulmuş, ufalanmış veya öğütülmüş defne yaprakları da bulunabilir. Bununla birlikte, birçok aşçı, öğütülmüş defne yapraklarının çok güçlü olduğunu ve pişirirken bütün bir yaprağı kullanmayı (ve ardından atmayı) tercih eder.

Taze defne yaprakları bazı pazarların üretim bölümünde de bulunabilir. Bununla birlikte, taze defne yaprakları uzun sürmez, bu nedenle kurutulmuş kadar yaygın değildir.

Birçok kişi defne yapraklarını baharatlıklarda saklar. Bununla birlikte, bazıları dondurucu defne yapraklarının bu bitkiyi depolamanın tercih edilen yolu olduğunu söylüyor. Birçok şef, defne yapraklarının dondurucuda saklanmasını tavsiye eder, çünkü yapraklar dondurulduğunda soğuk ve kuru bir yerde saklandıklarından daha fazla lezzet tutar.

Defne Yaprağı Zararları ve Olası Yan Etkiler

Defne yaprakları bütün olarak tüketilmemelidir. Yaprak bozulmadan kalır ve sindirilemez. Boğazda sıkışabilir veya bağırsak sistemine zarar verebilir.

Defne yaprağı ve öğütülmüş defne yaprağı, genellikle yiyeceklerde bulunan miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Kısa süreli olarak tıbbi olarak alındığında da güvenlidir. Bununla birlikte, daha yüksek dozlar tüketilirse veya uzun süreli kullanılırsa defne yapraklarının etkilerini bilmek için yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Yaygın sorular:

Tariflerdeki defne yaprakları için uygun bir alternatif nedir?

Tarifiniz için kullanışlı bir defne yaprağı yoksa kekik kullanılabilir.

Tariflerde taze mi kurutulmuş defne yaprağı mı kullanmalıyım?

Taze veya kurutulmuş defne yapraklarını kullanabilirsiniz, ancak kurutulmuş defne yaprakları lezzet bakımından daha güçlü olma eğilimindedir ve taze tutmak çok daha kolaydır.

Defne yaprağı gerçekten tadı değiştirir mi?

Çoğu tarif sadece bir veya iki defne yaprağı gerektirir. Defne yaprağının lezzetini yemeğinize eritmenin hilesi zaman. Yemeğiniz defne yaprağı ile ne kadar uzun süre pişirilirse o kadar lezzet alırsınız.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status