Elma: Sağlığımıza Faydaları, Zararları ve Besin Değerleri

Dünyanın en fazla yetiştirilen ve tüketilen meyvelerinden biri olan elma, günde bir adet yenilmesi önerilen popüler bir meyvedir.

Elmalar, önemli antioksidanlar, flavonoidler ve diyet lifi açısından oldukça zengindir.

Elmadaki bitkisel besinler ve antioksidanlar; kanser, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Elmanın Yararları Nelerdir?

Bir dizi bilimsel araştırma çalışması, elmanın günlük beslenmenizde yer alması önerilen en sağlıklı gıdalardan biri olabileceğini önermektedir. Elma tüketmek, sağlığımıza aşağıdaki gibi faydalar sağlayabilir:

1) Nörolojik Sağlığı İyileştirir!

Bir dergide yayınlanan 2006 yılı araştırmasında, elmada bol miktarda bulunan antioksidanlardan biri olan kersetin, nöronların oksidasyon ve iltihaplanmasından kaynaklanan hücre ölümünü azaltmaya yardımcı olan iki bileşikten biriydi.

Bir başka çalışma, elma suyu tüketiminin temel sinir iletici asetilkolin beyinde üretimi artırabileceğini ve Alzheimer benzeri semptomları olan farelerde hafızada düzelme sağlayacağını ileri sürdü.

2) Demans (Bunama) Önlenmesi

2008 yılında yayınlanan bir araştırma, elma yemenin nörolojik sağlık için fayda sağlayabileceğini ileri sürdü. Araştırmacılar, günlük beslenmede elma da yemenin nöron hücrelerini oksidatif stres kaynaklı nörotoksite karşı koruyabileceklerini ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif bozuklukların riskini azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini buldu.

3) İnme Riskinizi Azaltma

9208 erkek ve kadının katıldığı bir araştırma, 28 yıllık bir periyotta en çok elma yiyenlerde inme riskinin en düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmacılar, elma tüketmenin trombotik inme riskinde azalma olduğuna karar verdiler.

4) Kötü Kolesterol Seviyelerini Düşürme

Florida’da bir grup araştırmacı, elmanın “mucize meyve” olduğunu belirtti. Her gün elma yiyen ileri yaştaki kadınlarda sadece altı ay sonra %23 daha az kötü kolesterol (LDL) ve %4 daha iyi kolestrol (HDL) sonucu görülmüştür.

5) Diyabet Riskini Azaltır!

Elma, ayrıca şeker hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 187.382 kişi içeren bir araştırma; elma, üzüm, kuru üzüm, yaban mersini veya armut meyvelerinden haftada üç porsiyon yiyen kişilerin, tip 2 diyabet gelişme riskinin, bunları yemeyenlere kıyasla %7 daha düşük olduğunu görmüşlerdir.

6) Göğüs Kanseri Riski

Yapılan bir dizi araştırmaya göre, günde bir elmanın meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar artmaktadır.

7) Obezite

Bir grup araştırmacı tarafından Granny Smith, Braeburn, Fuji, Gala, Golden Delicious, McIntosh ve Red Delicious gibi yedi farklı çeşitteki elmanın biyoaktif bileşiklerinin diyetle indüklenen obez farelerin iyi bağırsak bakterilerini nasıl etkilediği analiz edilmiştir.

Araştırmacılar, diğer bütün elma çeşitlerine kıyasla, Granny Smith’lerin iyi bağırsak bakterileri üzerinde en faydalı etkiye sahip olduklarını keşfettiler. Bulgularının obezite ve bununla ilişkili bozuklukları önleyen stratejilere sağlayabileceğini gösteriyor.

Elmanın Besin Değerleri:

  • C vitamini: Serbest radikallere bağlı hasarların bir kısmını bloke edebilen ve vücudun bulaşıcı ajanlara direncini arttıran güçlü bir doğal antioksidandır.
  • B-kompleks vitaminler (riboflavin, tiamin ve vitamin B-6): Bu vitaminler, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin ve sinir sisteminin korunmasında kilit önem taşıyor.
  • Diyet lifi: Lifli beslenme, bazı hastalıkların gelişimini önlemeye yardımcı olabilir ve kandaki kötü kolesterolün yükselmesini önleyebilir.
  • Fitobesinler: Elma, polifenolik bileşikler açısından zengindir “Bu fitotant maddeler vücudun serbest radikallerin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olurlar.”
  • Mineraller: Kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi.

Elmanın Zararları Nelerdir?

Elma yemenin ciddi bir yan etkisi yoktur. Elma tohumları güçlü bir zehir olan siyanür içerir. Çok fazla elma tohumu yemek potansiyel olarak ölümcül olabilir. Elma tohumları tüketilmemelidir. Buna ek olarak, elma oldukça asidiktir ve Profesör David Bartlett’in liderliğinde yürütülen bir araştırmaya göre, dişlere karbonatlı içeceklerden dört kat daha fazla zararlı olabileceği bildirilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status