Hindiba Yemek: 5 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Hindiba, sağlığı iyileştirmek için birkaç uygun bileşik sunan, besin açısından yoğun bir sebzedir.

Ayrıca Bakınız: Hindiba Besin Değerleri

Hindiba Yemenin Yararları

Kanserden Korunmada Yardımcı Olur!

Hindiba, kaempferol adı verilen güçlü bir flavonoid içerir. Kaempferol’ün meme, beyin, karaciğer, kolon, prostat, akciğer ve daha fazlasının kanserini inhibe ettiği gösterilmiştir.

Kaempferol, tümörlerde apoptozu (hücre ölümü) indükler ve sağlıklı hücreleri olumsuz etkilemeden iltihabı azaltır. Hindiba yemek, kanserle savaşan bu bileşik alımını arttırmanın harika bir yoludur.

Kalp Sağlığını Geliştirir!

Hindiba kalp sağlığı için üç değerli besin olan potasyum, lif ve folatta olağanüstü yüksektir. Potasyum iyi bilinen bir kan basıncını düşürücü ajandır. Lif, kandaki kolesterole bağlanıp atılım için çıkararak lipit profillerini iyileştirir.

Son olarak, folat, homosisteini parçalayarak, inme ve kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltarak arterleri korur. Meyve ve sebzelerin tüketiminde kalp-sağlıklı bir yemek planının bir parçası olarak hindiba ekleyin.

İyi Görmeyi Destekler!

Hindiba bol miktarda A vitamini ve beta karoten (A vitamininin öncüsü) sağlar. A vitamini, makula dejenerasyonunu önlemekten gece görüşünü geliştirmeye kadar göz sağlığında çeşitli roller oynar.

A vitamini genellikle turuncu renkli sebzelerle ilişkili olsa da, hindiba gibi yapraklı yeşillikler de harika kaynaklardır. Hindiba, çevresel hasara ve görme kaybına karşı korumak için gözlere antioksidanlar sağlar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur!

Hindiba kalorisi düşüktür ancak lifleri yüksektir, bu da kilo verme sırasında tokluğu arttırmak için kazanan bir kombinasyondur. Hiçbir şey kilo vermeyi kalıcı açlıktan daha zor hale getiremez. Lif, kan şekerini ve enerji seviyelerini sabit tutarak sindirimi yavaşlatır.

Hindiba yüksek lif ve su içeriği, fazla kalori almadan daha fazla miktarda yiyecek yemenizi sağlar. Hindiba ve diğer bitkisel gıdalardan daha fazla lif elde etmeye odaklanmak, kilo kaybını teşvik ettiği kanıtlanmış basit bir değişikliktir.

Sağlıklı Hamileliği Destekler!

Hindiba sağlıklı bir hamilelik için gerekli olan çok önemli besinleri sunar. İçerdiği folat içeriği, nöral tüp defektleri, konjenital kalp rahatsızlıkları ve erken doğum da dahil olmak üzere doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olur.

Hamile kadınlar da, hepsi hindiba bulunan yeterli A vitamini, kolin, demir ve kalsiyum alımını sürdürmelidir. Hindiba doğum öncesi vitaminlerin yerini almasa da, hamilelik için sağlıklı bir beslenme planına mükemmel bir destek sağlarlar.

Alerjiler

Hindiba gibi yapraklı yeşilliklere karşı alerjiler yaygın değildir, ancak yine de mümkündür. Bazen bu alerji havuç, şeftali, kiraz, çınar poleni alerjileri ile ilişkilidir. Göğüs sıkışması, kurdeşen, zayıf nabız veya hindiba yedikten sonra şişlik gibi belirtiler yaşıyorsanız, endişeleriniz için bir doktorla görüşün.

Hindiba Zararları ve Yan Etkiler

Diğer yapraklı yeşilliklere benzer şekilde, hindiba K vitamini bakımından yüksektir. K vitamini, bir yaralanma sonrasında aşırı kanamayı önlemek için kan pıhtılaşmasını artırır. Bununla birlikte, bazı kan incelticileri alırsanız, K vitamini ilacınızın antikoagülan etkilerine müdahale edebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status