Kasık Fıtığı Tanısı ve Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Kasık Fıtığı Teşhisi

Genel olarak, kasık fıtığı tanısı için fiziksel bir muayene yeterlidir. Kasık bölgesinde bir şişkinlik, çıkıntı olup olmadığı kontrol edilir. Ayakta durma ve öksürme fıtığı daha belirgin hale getirebildiğinden; muhtemelen ayakta durmanız, öksürmeniz veya zorlamanız istenir.

Teşhis kolayca anlaşılamazsa; abdominal ultrasonografi,  BT taraması veya MR gibi bir görüntüleme testi istenebilir.

Kasık Fıtığı Tedavisi

Eğer fıtık küçükse ve kişiyi rahatsız etmiyorsa, tetikte beklenilmesi tavsiye edilebilir. Çocuklarda, cerrahi prosedür düşünülmeden önce şişkinliğin azaltılması için manuel terapi (bölgeye basınç uygulanarak ağrının azaltılması) denenebilir.

Büyüyen ve ağrılı fıtıklarda, genellikle rahatsızlıktan kurtulmak ve ciddi komplikasyonları önlemek amacıyla ameliyat yapılmasını gerektirir.

Fıtık ameliyatı iki genel tipe sahiptir: açık kasık fıtığı tamiri (herniorafi, herni onarımı) ve laparoskopik inguinal herni onarımı.

Ayrıca Bakınız: Kasık Fıtığı Sebepleri

Açık Kasık Fıtığı Onarımı

Lokal anestezi ve sedasyon ya da genel anestezi ile yapılabilen bu prosedürde; kasık bölgesine bir kesi yapılarak, çıkıntılı doku karın içine geri itilir. Daha sonrasında, zayıflamış alan dikilerek, sıklıkla sentetik mesh tekniği (hernioplasti) uygulanır. Ardından, açıklık dikişler, zımba dikişi veya cerrahi yapıştırıcı tutkalla kapatılır.

Ameliyattan sonra, mümkün olan en kısa sürede hareket etmeniz önerilir. Ancak, normal faaliyetlere devam edebilmeniz birkaç hafta sürebilir.

Laparoskopik İnguinal Herni Onarımı 

Genel anestezi gerektiren minimal invaziv cerrahi prosedürde, operasyon karında birkaç küçük kesi gerektirir. İç organları daha kolay görmek amacıyla, karnı şişirmek için gaz kullanılır.

Laparoskop adı verilen alet kesi içine yerleştirilir. Kamera rehberliğinde, sentetik mesh ile fıtık onarımı için diğer insizyonlara küçük aletler ekler.

Kasık fıtığı onarımında laparoskopik yaklaşıma başvurulan kişilerde, ameliyattan sonra daha az rahatsızlık ve yara izi olabilir. Normal aktivitelere daha hızlı geri dönüş olur. Bununla birlikte, bazı çalışmalar, fıtığın nüksünün, açık cerrahiden çok laparoskopik onarımla daha olası olduğunu ortaya koymaktadır.

Bazı çalışmalar, laparoskopik onarımın komplikasyonlar ve tekrarlama riskini artırabileceğini göstermektedir. Laparoskopik fıtık onarımı konusunda deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde, operasyon riskleri azaltılabilir.

Yorum Yapın

DMCA.com Protection Status