Koronavirüs Döneminde Spor ve Egzersiz, Formda Kalmak

Muhtemelen zaten egzersizin stresi azalttığı, zihinsel sağlığı iyileştirdiği ve iyi uyumanıza yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Öyleyse neden bilinen birçok faydaya rağmen, şu anda egzersiz yapmıyorsunuz… Sadece çok mu zor?

Cevap karmaşık. Bazılarımız evimizde karantinada olsa da, COVID-19 salgını, birçok insanı evinde de evde daha fazla görev üstlenmeye zorladı. Ekonomi şu anki durumundayken, ya fazla mesai yapıyoruz ya da iş arayışında saatler harcıyoruz.

Ve hepsinin ortasında, evimize giren her şeyi sterilize etme, dışarı çıktığımızda maske takmayı hatırlama ve mesafemizi korumaya karşı ekstra çaba ile karşı karşıyayız. Bütün bunlar şunu söylemektedir: Krizdeyiz.

Bu eşi görülmemiş bir andır ve zihinsel, duygusal ve fiziksel benliklerimizin birbirine bağlı olduğunu hatırlamak önemlidir. Pandemi kaynaklı stresin bir çift dambıl almak veya o canlı yoga sınıfına uyum sağlamak için motivasyonunuzu etkilemesi doğaldır.

Ama henüz meşhur spor havlularını atmayın. Pandemi öncesi yaptığınız gibi kendinizi eleştirmek yerine, bu zamanlarda kendinize karşı daha anlayışlı olun.

Mola Verin

Ülke çapında bunun ne kadar süreceğini merak etmeye devam ediyoruz. Hala eski egzersiz rutinlerini sürdürmeye çalışan düzensiz çalışanlar arasındaysanız, zihinsel ve fiziksel sağlığınızı dinlendirmek, iyileştirmek ve yeniden kalibre etmek için biraz zaman ayırmak mantıklı olabilir.

Yoğun egzersizden zaman ayırmak herhangi bir sporcu için yararlıdır, ancak küresel bir kriz sırasında özellikle anlayışlıdır – kas ve sinir sistemlerinizin tam olarak iyileşmesini ve gelecek olanlara hazırlanmasını sağlar.

En iyisi için öngörülen süre yoktur. Birkaç günden birkaç haftaya kadar her yerde vücudunuza şarj olması için gereken zaman aşımını verebilir.

Beklentileri Yeniden Düşün

Artık çok ihtiyaç duyduğunuz zamana sahipseniz, çizim tahtasına geri dönme zamanı geldi. Rutininizi nasıl ayarlayacağınız çeşitli faktörlere bağlıdır:

Zaman ve Enerji

Pandemiden önce, saat gibi çalışan bir egzersiz rejiminiz olabilir. Şimdi, dikkatinizi dağıtan evden çalışma ortamı, ek çocuk bakımı görevleri veya stresli bir iş araması ile karşı karşıya kalıyorsunuz ve sizi daha az zamana ve eskiden sahip olduğunuz enerjinin daha azına sahip olmanıza neden oluyor. Şu anda neler yapabileceğiniz konusunda gerçekçi olun ve makul bir antrenmana uymanın yollarını arayın.

Özel Alan

En sevdiğiniz spor salonları ve yoga stüdyoları kapalı. Şimdi ne olacak? İlk olarak, evde sahip olduğunuz alanı değerlendirin. Boş bir odanız varsa yeni ekipmanlar ile spor salonuna çevirebilirsiniz.

Ancak küçük bir stüdyo daire kiralarsanız veya oda arkadaşınız yeni ev ofisini ortak bir alanda kurmuşsa, biraz daha yaratıcı olmanız gerekebilir. Durumunuz hakkında gerçekçi olun; bir oturma odası yoga akışı veya vücut ağırlığı egzersizini gerçekleştirmek hız ve çeviklik olarak daha kolay olabilir.

Ekipman

Garaj spor salonuna sahip şanslı birkaç kişiden biri olmadığınız sürece, muhtemelen tipik antrenmanınızın muhtemelen evde mümkün olmayacağını fark etmişsinizdir. Ancak biraz yaratıcılık ile hala büyük ilerleme kaydedilmesi mümkün.

Basit bir mat ve bir çift dambıl ile çok şey yapabilirsiniz – hatta mutfak kilerinizden birkaç ağır eşya ile bile yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz ekipmanların bir listesini yapın, ardından evde hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir program oluşturun.

Koronavirüs Salgınında Online Antrenmanlar

Küçük Hedefler Belirleyin

Hedeflerden bahsetmişken, bu süre zarfında gerçekçi olmak önemlidir. Evinizde aynı kasları güçlü ve aktif tutabilirsiniz. Şu anda küçük şeyleri nasıl sayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Kalk ve Hareket Et

Evden çalışma konusunda yeniyseniz, zaman ayırmak kolay olabilir. Sonuçta, koşmak için toplantılar, kahve içmek için iş arkadaşlarınız veya sizi gezmeye çıkaran geleneksel bir öğle yemeği molası yok. Bunun yerine, bu küçük egzersizleri evde yeniden yapmak size kalmıştır.

Ayağa kalkmak, esnemek, yoga veya bazı jimnastik yapmak için sizi sandalyenizden (veya koltuğunuzdan) zorlayan düzenli hatırlatıcılar ayarlayın. En sevdiğiniz şarkıyı açın ve bir dakika boyunca dans edin.

(Sosyal olarak mesafeli) bir yürüyüşe çıkın.

Hayattaki hemen hemen her şey ters gidiyor gibi görünse de, yürüyüşe çıkmak pandemi sırasında hala aktif kalabilmenin “normal” yollarından biri olmaya devam ediyor.

Tabii ki, yürürken önlem almak önemlidir. Evinizin bir parçası olmayan insanlardan 1.5 metre uzak durun ve yoğun nüfuslu bir bölgede yaşıyorsanız bir maske takın. Her sabah veya akşam hızlı bir yürüyüş, gününüze hareket (ve zihinsel sağlık artışı) programlamanın kolay bir yoludur.

Egzersizinizi Kısaltın

90 dakikalık online ders şu anda aşılamaz bir görev gibi görünebilir. Ama bazı şınav ve esneme hareketleri ile 10 dakikalık hızlı bir rutin denemeye ne dersiniz? Zaten önemli olan, çalışmak için harcadığınız zaman değil, bu dakikalar boyunca harcadığınız çabadır.

Herhangi bir hareket hareketsiz olmaktan daha iyidir, bu yüzden spor salonunda geçirdiğiniz saatleri unutun ve onun yerine küçük hedeflerle başlayın. 30 dakikalık bir antrenman hala hareket etmenin ve hedeflerinize doğru ilerlemenin harika bir yoludur.

Ruhsal Sağlık

Sosyal uzaklaşma ve evde karantina emirleri sayesinde evde çok daha fazla zaman harcıyoruz ve birçoğumuz için bu, normal yeme, uyku ve aktivite modellerinde bir bozulma anlamına geliyor. Belki buzdolabına daha sık ziyaret yapıyorsunuz, ya da belki de iştahınızı tamamen kaybettiniz. Daha fazla uyuyor olabilirsiniz ve planladığınız antrenmanı her zaman yapmak için istekli hissetmeyebilirsiniz. Stresli zamanlarda, tüm bu tepkiler normaldir.

Aldığınız kiloya veya yakmadığınız kalorilere odaklanmak yerine, dikkatinizi sağlığınız için hissettiğiniz şükür üzerine odaklayın. Kendinize “Bu durum korkutucu, ancak geçicidir ve elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Evde sağlıklı olduğum için minnettarım. ” hatırlatın.

Bununla birlikte, Akıl sağlığında ilgili bir düşüş yaşıyorsanız, bir profesyonelden destek alın. Birçok lisanslı terapist ve akıl sağlığı uzmanı, bu stresli zamanda size yardımcı olmak için online terapi sunmaktadır.

Vücudunu Dinle

Bu sabah bir koşu planlamış olabilirsiniz, ancak daha sonra haberleri okuyorsunuz ve artık çok iyi hissetmiyorsunuz. Ya da evde stresli bir iş gününüz vardı ve ailenizle bir online görüşme daha çekici geliyor. Kriz zamanlarında – özellikle bir sağlık krizi sırasında – vücudunuzun ihtiyaçlarına uyum sağlamak ve planları buna göre uyarlamak önemlidir.

Tabii ki, fiziksel olarak hasta hissediyorsanız, semptomlarınıza hitap edebilecek ve sizi normal kendinize geri döndürmek için bir tedavi yöntemi önerebilecek olan doktorunuzla bağlantı kurmak en iyisidir.

Bunun Sonsuza Kadar Sürmeyeceğini Hatırla!

Bu durumun kalıcı olmadığını kabul etmeniz önemlidir ve bir gün hepimiz normal rutinlerimize dönebileceğiz. O zamana kadar kendinize biraz zaman verin ve aktif kalmak için yapabileceğiniz küçük şeylere odaklanın.

Yüksek stres ve belirsizlik zamanlarında zihinsel ve duygusal sağlığınıza uymanız önemlidir. Birkaç önlemin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacağını görebilirsiniz, ancak stratejilerinizin işe yaradığını düşünmüyorsanız, bir uzmana ulaşın. Biriyle konuşmak bu salgın sırasında sıkıntılarınızı yönetmenize yardımcı olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status