Nohut Ununun Besin Değerleri ve Sağlığa Faydaları

Nohut unu, kurutulmuş nohut (garbanzo fasulye) toz haline getirilerek yapılır. Falafel ve humus gibi yemeklerde bulunduğu Orta Doğu ve Hint yemeklerinde popüler bir malzemedir. Protein ve lif, ayrıca çeşitli mineraller ve B vitaminleri bakımından yüksek olduğundan, un çok besleyicidir.

Nohut unu (garbanzo fasulye unu, besan veya gram unu da denir) kullanmak, protein ve lif alımınızı arttırmanın mükemmel bir yoludur. Vegan, vejetaryen, omnivor ve glutensiz yemeklerde uyumludur. Hafif, ceviz tadı, hem lezzetli hem de tatlı birçok farklı tarif için lezzet verir.

Ayrıca Bakınız: Nohut Besin Değerleri

Nohut Unu Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 fincan (92g) nohut unu için verilmiştir.

  • Kalorisi: 356
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 59mg
  • Karbonhidratlar: 53g
  • Lif: 10g
  • Şekerler: 10g
  • Protein: 21g

Karbonhidrat

Bir bardak nohut unu yaklaşık 350 kalori içerir. Bu kalorilerin çoğu, 10 gram lif karbonhidrat ve 10 gram şekerden oluşan karbonhidrattan gelir. Geri kalan karbonhidrat nişastadır. Nohut ununun tahmini glisemik indeksi 44’tür (orta derecede glisemik hale getirir).

Yağlar

Nohut unundaki yağın çoğu çoklu doymamış yağ (2.7 gram) ve tekli doymamış yağdır (1.4 gram). Bir gramdan daha az doymuş yağdır.

Protein

Bir bardak nohut unu 20 gramdan fazla proteine ​​sahiptir, bu da protein alımınızı artırmaya çalışıyorsanız akıllı bir seçimdir.

Vitaminler ve Mineraller

Nohut unu, belirli vitamin ve mineral alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Nohut unu 4 miligramdan fazla demir (önerilen diyet ödeneğinin %25’i veya RDA), 150 miligram magnezyum (RDI’nin %38’i), 2.5 gramdan fazla çinko (%24) ve 400 mikrogram folat (%101) içerir. Nohut unu ayrıca mükemmel bir tiamin, fosfor, bakır ve maganez kaynağıdır.

Ayrıca Bakınız: Nohut Tüketmenin 5 Ayrı Faydası

Nohut Ununun Sağlığımıza Yararları

Rafine buğday unu yerine nohut unu kullanmak, ortaya çıkan yemeklere önemli bir besin katar, çünkü nohut unu beyaz undan daha fazla protein, lif ve vitamin içerir. Bununla birlikte, güçlü kemikler ve dişler için önemli olan mineraller ve normal kas ve sinir fonksiyonu için önemlidir.

Kalp Sağlığını Geliştirir!

Baklagiller bakımından yüksek beslenmek kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir ve kalp-sağlıklı bir diyet için iyi bir seçim olabilir.

Örneğin, Akdeniz diyeti baklagiller içerir ve diyetin sağlık yararları (bu 2015 inceleme çalışmasında olduğu gibi) hakkında önemli kanıtlar vardır.

Kan Şekeri Seviyelerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olur!

Nohut unu ile yapılan gıdalar, diyabetli insanlar için yararlı olabilir. Çünkü lif diyet şekerlerinin emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Sağlıklı Bakterileri Destekler!

Nohut ve nohut unu, kalın bağırsakta yaşayan faydalı bakteriler için bir besin kaynağı olan dirençli nişasta içerir. Bu bakteriler vücudu obezite ve diyabet gibi metabolik hastalıklardan korumaya yardımcı olur.

Nöral Tüp Defektlerinin Önlenmesine Yardımcı Olur!

Nohut unu, folat (folik asit) adı verilen bir B vitamininde çok yüksektir. Hamile olan veya hamile kalmak isteyen kadınlar, spina bifida gibi nöral tüp doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olduğu için bol miktarda folat tüketmelidir.

Tokluğa Yardımcı Olur!

Protein ve lif kombinasyonu, nohut unu ile yapılan yiyeceklerin kilo vermek isteyen insanlar için iyi bir seçim olduğu anlamına gelir. Bu yiyecekler sizi daha uzun süre tok tutar ve atıştırmalık olma olasılığınızı azaltır.

Glutensiz Diyet Desteği!

Nohut unu tahıldan değil baklagillerden yapıldığından, glütensiz bir diyet için uygundur. Bununla birlikte, un satın alırken, işleme veya paketleme ekipmanından çapraz kontaminasyon olasılığı nedeniyle dikkatli olun.

Alerjiler

Nohut alerjiniz varsa nohut unundan kaçınmalısınız. Nohut alerjisi genellikle soya, bezelye, mercimek veya kuruyemiş alerjisi olan kişilerde görülür.

Bu gıdalardan herhangi birine teşhis konmuş bir alerjiniz varsa veya nohut tükettikten sonra alerjik reaksiyon belirtileri yaşıyorsanız, sizin için neyin güvenli olduğunu belirlemek için durumunuzu doktorunuzla konuşun.

Nohut Zararları ve Yan Etkileri

Akrilamid, yüksek sıcaklıkta pişirildikten sonra belirli yiyeceklerde oluşabilen kimyasal bir bileşiktir. Kanserojen olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Nohut unu ile yapılan nişastalı gıdalar akrilamid içerebilirken, 2017 yılında yayınlanan bir çalışmada nohut ununun diğer unlardan daha az akrilamid ürettiği gösterilmiştir.

Nohut Unu Depolama ve Gıda Güvenliği

Nohut unu tipik bir bakkalda bulmak zor olabilir, ancak doğal gıdalar alanında veya organik marketlerde bulabilirsiniz.  Torba açılana kadar nohut unu torbalarını oda sıcaklığında tutun. Bundan sonra, torbayı kapatın veya unu kapatılabilir bir kaba koyun ve serin ve kuru bir yerde, hatta buzdolabında saklayın. Nohut unu veya birkaç ay saklamanız gerekiyorsa, dondurucuda tutmak en iyisi olabilir.

Nasıl hazırlanır?

Yüksek protein sargıları ve krep yapmak için nohut unu kullanabilir veya protein içeriğini artırmak için vejetaryen yemeklere ekleyebilirsiniz. Nohut unu kullanmak, kekler ve kurabiyeler gibi atıştırmalık yiyeceklere besleyici bir destek verebilir. Ancak, nohut ununun sağlık yararlarını korumak için, porsiyon başına genellikle yağ, şeker ve kalorisi daha düşük olan tarifleri seçin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status