Nonalkolik Karaciğer Yağlanması: Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

“Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması nedir?” Alkolsüz (nonalkolik) karaciğer yağlanması hastalığının kısaltılmış halidir. Çok fazla alkolün neden olduğu benzer bir karaciğer hastalığından ayırmak için “alkolsüz” denir.

Nonalkolik karaciğer yağlanması hastalığı, seviyeleri ne olursa olsun alkol kullanmayan insanlar da dahil olmak üzere insanlarda görülür. Hastalığın mevcut olduğu insanlar bundan haberdar olmayabilir ve kendilerini normal hissedebilirler.

Alkolden kaynaklanan yağlı karaciğer hastalığının karaciğerde NAFLD ile aynı etkiye sahip olmasına rağmen, ayrı olarak düşünülür. Alkolik karaciğer hastalığı olarak da bilinir, farklı tıbbi tedavilere sahiptir.

Ayrıca Bakınız: Alkolik Karaciğer Hastalığı

Başka bir ayrı hastalık, gebelikte karaciğer yağlanması’dır. Bu hastalık tam doğuma yakın vakitte bazı kadınlarda görülür. Hamilelik ile ilgili karaciğer yağlanması genetik faktörlerin bulunduğu bir rahatsızlıktır.

Nonalkolik Karaciğer Yağlanması Hastalığı Evreleri

Alkolik olmayan karaciğer yağlanması hastalığı dereceleri, çeşitli rahatsızlıklara sahiptir ve evreler boyunca ilerleyebilir.

Karaciğer yağlı olduğu anlamına gelmek üzere bir eşik seviyesi kullanılır. Ancak oluşum herhangi bir problem yaratmamak için hafiftir. Bu seviye, karaciğer hücrelerinin %5’inden fazlasında yağ birikimi olduğunda, daha fazla karaciğer yaralanması veya hastalığı belirtisi göstermez.

Hastalık daha ileri olduğunda iki diğer özellik görülür. Nonalkolik karaciğer yağlanması hastalığının komplikasyonları olarak görülebilirler. Bunlar şöyledir:

 1. Nonalkolik steatohepatit: Bağışıklık sistemi, karaciğerdeki yağa iltihap ile cevap verir.
 2. Siroz: Karaciğer yağlanması, obez insanlarda skar ve fibroz doku riski daha yüksektir.

Karaciğer Yağlanması Sebepleri ve Risk Faktörleri

Karaciğer yağlanması neden olur?” Nonalkolik karaciğer yağlanması hastalığının tam olarak nasıl ve neden geliştiği açık değildir. Bununla birlikte, obezite açık bir risk faktörüdür.

Diğer risk faktörleri şunlardır:

Bir başka risk faktörü metabolik sendromdur, bu da yukarıdaki risk faktörlerinin bir kümelenmesidir. Bu bireylerde, diyabet ve kalp hastalığı riski daha yüksektir.

Ayrıca Bakınız: Metabolik Sendrom Nedir?

Yaş da bir risk faktörüdür. Yaşlı insanlarda, yukarıdaki risk faktörlerine sahip olma ihtimali daha yüksektir. Sigara başka bir risktir.

Obezite ve aşırı kilo, karaciğer yağlanması ile bağlantılıdır. Obez olan herkeste karaciğer yağlanması görülmez. Ancak bu bir risk faktörü olarak bilinmektedir. Obezite, karaciğer yağlanması riskini önemli ölçüde artırabilir.

Karaciğer yağlanması, çocuklarda uzun süreli karaciğer hastalığının en yaygın biçimi haline gelmiştir. Yapılan bir araştırmada, genel pediatrik nüfusun yüzde 10 ila 20’sini ve obez olanların yüzde 50 ila 80’ini etkilemektedir.

Karaciğer yağlanması daha kolay fark edilebilir ve fazla kilolu ve obezite artan problemlerdir. Sonuç olarak, tıbbi araştırmalar devam etmektedir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Nonalkolik karaciğer yağlanması hastalığında genellikle semptom yoktur. NAFLD olan insanlar genellikle sorunu bilmeden taşırlar.

Teşhis konan insanların çoğu, risk faktörleri yüzünden test edilmiştir. Bazen, testin başka bir tıbbi sebeple yapılması durumunda alkolik olmayan karaciğer yağlanması hastalığı keşfedilir.

Karaciğer yağlanması belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • Yorgunluk
 • Halsizlik (genel kas güçsüzlüğü ve bariz bir neden bulunmaksızın enerji eksikliğinin belirsiz bir hissi)
 • Karın çevresinde rahatsızlık

Semptomlar belirsiz olabilir ve diğer birçok probleme benzerlik gösterebilir. Bu, doktorların kasıtlı olarak nonalkolik karaciğer yağlanması hastalığını aradıklarında ya da başka şeyleri test ederken bulmalarına neden olur.

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığına bağlı diğer belirtiler şunlardır:

 • Kilo vermek
 • İştah azalması
 • Mide bulantısı
 • Göbek ağrısı

Nonalkolik karaciğer yağlanması hastalığında karaciğer biraz daha büyür. Doktorlar buna hepatomegali deniyor. Daha büyük bir karaciğer bu hastalığa sahip birisi tarafından fark edilemez. Ancak bir doktor tanı sırasında bunu hisseder.

Nonalkolik Karaciğer Yağlanması Hastalığı Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Genellikle semptom göstermez, doktorlar başka bir hastalık için test edince teşhis edebilirler. Rutin kan testleri, karaciğer ile ilgili yanlış bir şey olduğunu gösterebilir.

Karaciğer enzim seviyeleri yüksek olabilir ve doktorlar bu anormalliğe neden olan bazı karaciğer hastalıklarını elemek isteyecektir. Bunu yaptıktan sonra, nonalkolik karaciğer yağlanması hastalığının teşhisi hakkında düşünmeye başlayabilirler.

Tanı, doktorların sorunun uzun süreli ağır alkollü içki kaynaklı olmasının imkansız olmasını sağlamayı içerecektir. Testler yapıldıktan sonra da teşhis konabilir. Çünkü doktor karaciğerin normalden biraz daha büyük olduğunu bulmuştur.

Laboratuvar testleri bir sorun ileri sürdükten sonra karaciğere bakmak için bir ultrason taraması yapılabilir. Bu yağ birikimini gösterecektir. Bazen başka hastalık şüphesi nedeniyle yapılan BT taraması da hastalığı tespit edebilir.

Hastalık ilerledikçe ve karaciğerde skar izi varsa, başka sorunlar da görülebilir. Bir örnek, dalak büyümesidir.

Nonalkolik karaciğer yağlanması hastalığını teşhis etmenin en kesin yolu biyopsi yapmaktır. Bu, az miktarda karaciğer dokusunun alınması ve incelenmesi anlamına gelir. Karaciğere yerleştirilen bir iğne, numuneyi almak için kullanılır.

Alkol ve diğer muhtemel nedenleri tamamen reddettikten sonra, karaciğer örneğinin laboratuvar incelemesi, yağın karaciğer hücrelerinde oluştuğunu doğrulayabilir.

Biyopsi, zararsız karaciğer yağlanmasının basit durumlarını ve enflamasyon ve yara izi gösteren daha ileri vakaları ayırmanın tek yoludur. Daha ileri evre vakalara nonalkolik steatohepatit (NASH) denir ve siroz gelişebilir.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Kilo vermek, nonalkolik karaciğer yağlanması hastalığının riskini azaltmak için gereken ana adımdır. Sağlıklı bir diyet bunu başarmanın en iyi yollarından biridir. Diyetle en iyi yaklaşım şu şekildedir:

 • Daha küçük porsiyonlar içeren dengeli bir diyet ile sağlıklı bir şekilde beslenmek
 • Bir fazla meyve ve sebze yemek
 • Proteinler ve karbonhidratları yemek, ancak yağ ve şekerleri azaltmak
 • Tuz alımını azaltmak

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, alkolik olmayan karaciğer yağlanması hastalığının arkasındaki risk faktörlerine ve diğer risk faktörlerine karşı fayda sağlar. Bu yaşam tarzını takiben tavsiye, sonuç olarak daha geniş sağlık yararı olacaktır.

Faydaları, diyabet ve kalp krizi gibi ciddi hastalıkların riskini düşürmeyi içerir.

Karaciğer yağlanması hastalığına yakalanmış insanların çoğu için genelde ciddi sorunlara neden olmamıştır. Hastalığın kendisi için herhangi bir tıbbi tedavi yoktur. Yaşam biçimi değişikliği tek tedavi seçeneğidir ve ciddi hastalık riskini azaltmada çok etkili olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status