Pankreas Kisti Nedir? Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Pankreas Kisti Nedir?

Pankreas kistleri; midenin arkasında yer alan, gıda sindirimine yardım eden hormonlar ve enzimler üreten büyük bir organ olan pankreasın üstünde veya içinde bulunan sıvı keseleridir.

Pankreas kistlerinin çoğu kanserli değildir ve birçoğu belirtilere neden olmaz. Genellikle başka bir rahatsızlık için yapılan görüntüleme testleri sırasında tespit edilirler. Bazıları aslında, gerçek kistlerde bulunan hücre tipleri değildir ve skar veya iltihaplı doku ile kaplı olan kanserli olmayan (iyi huylu) sıvı koleksiyonudur. Bunlara; psödokistler veya yalancı kistler de denir.

Bununla birlikte, bazı pankreas kistleri kanserli olabilir ya da kanserli hale gelebilir. Kanser hücrelerinin varlığını tespit etmek amacıyla, pankreas kist sıvısı örneği alınabilir. Ya da, kanseri açıklayan değişiklikler için kistin bir süre gözlemlenmesi için aktif izlem önerilebilir.

Pankreas Kisti Belirtileri

Pankreas kistleri, herhangi bir belirti göstermeyebilir ve sıklıkla başka bir sağlık sorunu nedeniyle yapılan abdominal (karın) görüntüleme testleri sonrasında pankreas kisti tespit edilir.

Pankreas kistlerinin belirtileri veya semptomları ortaya çıktığında, tipik olarak şunları içerir:

  • Sırta yayılma gösterebilen, geçmeyen karın ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Karın üst kısmında bir kitle hissedilmesi

Kistler, nadiren enfekte olabilir. Ateş ve geçmeyen karın ağrısı şikayetiniz varsa, doktor randevusu alınız.

Yırtılan pankreas psödokistleri, acil bir tııbi durum olabilir; ancak nadir rastlanır. Psödokist tarafından salınan sıvı, yakın kan damarlarına hasar verebilir ve şiddetli kanamaya neden olabilir. Psödokist yırtılması, ayrıca karın boşluğu enfeksiyonuna (peritonit ya da peritonitis) neden olabilir.

Eğer aşağıdaki iç kanama ve şok belirtileri veya semptomları varsa, acil tıbbi tedavi gereklidir:

  • Bayılma
  • Kan kusma
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Bilinç kaybı
  • Zayıf ve hızlı kalp atışı

Pankreas Kisti Nedenleri

Çoğu pankreas kistinin sebebi bilinmemektedir. Von Hippel-Lindau (VHL) hastalığı (pankreas ve diğer organları etkileyebilen genetik bir bozukluk) gibi nadir hastalıklarla ilişkilidir.

Psödokistler, sıklıkla sindirim enzimlerinin zamanından önce aktif hale geldiği ve pankreası tahriş ettiği (pankreatit), acı veren bir durumu takip eder. Psödokistler ayrıca, araba kazası gibi durumlardan kaynaklanan karın hasarı sonucu da olabilir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status