Portal Hipertansiyon Nedir?

Portal Hipertansiyon Nedir?

Portal hipertansiyon, portal ven (bağırsaktan karaciğere kan getiren büyük damar) ve dallarında anormal şekilde yüksek kan basıncına sahip olmasıdır. Portal ven, karın kısmında yer almaktadır. Bağırsaktan besin açısından zengin kanı toplar ve karaciğere taşır. Karaciğer, vücudun kullanması için kanı temizler.

Portal hipertansiyonunuz olduğunda, artan basınç nedeniyle, karaciğerdeki kanın portal ven yoluyla kalbe geri dönmesi daha zor demektir. Bu da özofagus, mide ve bağırsaklarda daha küçük damarların kullanılması gerektiği anlamına gelir. Vücut ayrıca kan dolaşımı için yeni damarlar oluşturur. Bu küçük ve yeni oluşan damarlar portal venden çok daha zayıf olabilir, şişebilir ve eklenen basınç altında patlayabilir.

İki faktör portal kan damarlarındaki kan basıncını artırabilir:

  1. Damarlardan akan kan hacminin artması
  2. Karaciğer yoluyla kan akışına karşı artan direnç

Karaciğer hastalığı veya diğer karaciğer problemleriniz varsa, portal hipertansiyon gelişebilir. Karaciğer sirozu ilerledikçe; kan, toksinleri kandan filtreleyen karaciğerde normal şekilde dolaşımını gerçekleştiremez. Bunun yerine, kan yedeklenir, kanamaya ve karın içine sıvı birikmesine neden olur.

Portal hipertansiyon, karaciğer hastalığı veya altta yatan başka bir rahatsızlık var olduğu sürece devam eder.

Kanda pıhtılaşmadan sorumlu olan trombositleri azaltabilen dalak büyümesine yol açar. Karında aşırı sıvı birikirse (asit), sıvı enfekte (spontan bakteriyel peritonit) olabilir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status