Safra Kesesi İltihabı Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Safra Kesesi İltihabı Tedavisi

Safra kesesi iltihabı tedavisi genellikle enfeksiyonu kontrol altına almak,  ortaya çıkabilecek komplikasyon risklerine karşı hastayı yakın takip etmek ve gerekebilecek olası acil cerrahi işlem için hastayı hazır tutmak amacıyla hastanede kalmayı gerektirir.

Eğer kolesistit teşhis edildiyse; doktorunuz sizi hastaneye yatırmayı planlayacaktır. Bu süreç içerisinde hastanın tedavi planına karar verilir. Safra kesesini rahatlatmak amacıyla ağızdan beslenme yasaklanacaktır. Beslenme ve sıvı ihtiyacı, damardan verilecek ilaç ve serumlarla karşılanır. Safra kesesindeki iltihabı kurutmak amacıyla antibiyotik tedavi uygulanır. Ağrı şikayetini durdurmak için hastaya ağrı kesici verilebilir.

Her şey yolunda gittiği takdirde, var olan belirtiler muhtemelen bir veya iki gün içinde azalacaktır. Bu süreçte safra kesesi patlaması, safra kesesi perforasyonuna (safra kesesi delinmesi) karşı takipte olunmalıdır. Bu ciddi komplikasyon, hayati tehdit içerir.

Bununla birlikte, acil koşullarda ya da kontrollü bir şekilde safra kesesi ameliyatı yapabilecek safra yollarında deneyim sahibi bir cerrah araştırmalısınız. Çünkü ameliyat en önemli ve ciddi tedavi seçeneğidir.

Kolesistit sık sık tekrarlarsa;  bu sıkıntılı ve riskli durumla karşılaşmamak için uygun zamanda planlı şekilde ya da acil ameliyat olmak gerekebilir. Açık cerrahi yada laparoskopik cerrahi yöntemi ile yapılacak safra kesesi ameliyatı hasta için büyük avantaj sağlar. Bu gibi zor ameliyatların, bu alanda deneyim sahibi olan cerrahlar tarafından yapılması önemlidir.

Son zamanlarda geliştirdiğimiz ve dünya literatürü tarafından kabul edilen suyla yıkama tekniği ile safra kesesinin çıkarılması; hem iltihabın temizlenmesine, hem de safra kesesinin özel bir yöntemle çıkarılmasına imkan tanımaktadır. Bu durumdaki hastalar için bu teknik avantaj sağlar.

Safra kesesinin kateter ile boşaltılması gibi yöntemler ise, çok yaşlı ve komadaki hastalar için seçenek olabilir. Bununla birlikte, sonuçları umut verici değildir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status