Sardalya Balığının 5 Önemli Faydası ve Zararları Nelerdir?

Sardalye yemekten hoşlanıyorsanız, çeşitli sağlık yararları elde edersiniz. Protein ve “iyi” yağlarla birlikte, sardalyeler hastalıkların önlenmesi ile ilişkili çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.

Ayrıca Bakınız: Sardalya Besin Değerleri

Sardalya Yemenin Yararları

Bilişsel İşlevi Korur!

Sardalya ve diğer deniz ürünleri daha düşük bilişsel gerileme ile ilişkilendirilmiştir. Deniz ürünleri, bazı Alzheimer hastalığı, felç ve bunama tiplerine karşı koruyucudur.

Bir tür omega-3 olan DHA, keskin bir hafızayı korumak için özellikle yararlıdır. Optimum hafıza fonksiyonu için, haftada iki kez yemek planınıza sardalya ekleyin.

Ayrıca Bakınız: Balık Yemenin Faydaları

Kasları Güçlendirir!

Sardalya, kas yapımı ve yakıt için tam protein ve esansiyel yağ asitleri sağlar. İşlenmiş protein tozlarına ve çubuklarına yüklemek yerine, sardalyeler vücudunuzun gereksiz katkı maddeleri olmadan güç oluşturmak için ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri sağlar.

Zor bir kuvvet antrenmanı yaparken, sardalyadaki yağlar, kaslarınıza düzenli bir kalori akışı sağlar ve sardalyaların protein profili, kaslarınıza iyileşme için gerekli yapı taşlarını verir.

Kalp Sağlığını Geliştirir!

Sardalyadaki omega-3 yağ asitleri kalbi çeşitli şekillerde korur. Omega-3’ler LDL (“kötü”) kolesterolü azaltır ve HDL (“iyi”) kolesterolü arttırır. Kan basıncını düşürür, anormal kalp ritimlerini önler ve arterlerin ve tıkanıklıkların sertleşmesini azaltırlar.

Diyabetli kişilerde sardalya alımının hafifletilmesinin iltihabı ve kardiyovasküler riskleri azalttığı gösterilmiştir. Hemen hemen herkes sardalyaların kalp sağlığı yararlarından yararlanabilir.

Sağlıklı Hamileliği Destekler!

Omega-3’ler, özellikle bebeğin beyni ve görme gelişimi söz konusu olduğunda, sağlıklı bir hamilelik için gereklidir. Bu nedenle, doğurganlık çağındaki kadınların haftada 2-3 porsiyon balık tüketmeleri tavsiye edilir.

Sardalya, düşük civa düzeyleri nedeniyle “en iyi seçimler” listesindedir. Cıva toksisitesi riski minimum olan balıkların faydalarını sağlarlar.

Ayrıca Bakınız: Balıklardaki Civa Oranları

Güçlü Kemikler İnşa Eder!

Sardalya hem kalsiyum hem de D vitamini için iyi bir kaynaktır (kalsiyum emilimini arttırır). Çoğu yetişkin, güçlü kemikleri korumak için yeterli olan günde 1000 mg kalsiyum, önerilen diyet ödeneği (RDA) hedeflemelidir.

Konserve sardalyaların 85 gr bir kısmı günlük kalsiyum değerinizin %32’sinden fazlasını sağlar. Bazı kas geliştirme egzersizleriyle birlikte düzenli sardalya alımı, kemiklerinizi yaşla birlikte zayıflamaya karşı korumaya yardımcı olabilir.

Alerjiler

Balık alerjileri yaygındır ve yetişkinliğe kadar görünmeyebilir. Sardalya gibi balıklara karşı alerjiler genellikle kabuklu deniz ürünleri alerjilerinden karides ve yengeçlere ayrılır. Semptomlar astım, kurdeşen, baş ağrısı veya burun tıkanıklığını içerebilir. Sardalye alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız profesyonel bir tanı için doktora başvurun.

Sardalya Depolama ve Gıda Güvenliği

Sardalya için gıda güvenliği kuralları diğer balık türleriyle aynıdır. Taze sardalye satın alırsanız, bunların doğru soğuk sıcaklıklarda saklandığından ve buz üzerinde paketlendiğinden emin olmak istersiniz. Taze sardalye taze kokulmalı ve aşırı derecede balık tutmamalıdır. Gözler açık ve parlak olmalıdır.

Taze sardalyaları buzdolabında saklayın ve satın aldıktan sonraki 2 gün içinde pişirin veya dondurun. Sardalye için kullanılan mutfak eşyaları veya kesme tahtaları ile ellerinizi iyice yıkayın. Servis yaparken, balıkları oda sıcaklığında bir seferde bir saatten fazla tutmaktan kaçının.

Konserve sardalya açıldıktan sonra yenilmelidir. Tüm kutuyu yemiyorsanız, kapalı plastik veya cam bir kaba koyun ve birkaç gün içinde tüketmek için buzdolabında saklayın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status