Sardalya: Besin Değerleri ve Kalorisi

Sardalya balığı, beslenme ile dolu küçük, yağlı bir balıktır. Konserve gıdaların sağlık yararlarına karşı dikkatli iseniz, sardalyaların sunabileceği çok şey olduğundan emin olabilirsiniz. Yüksek kaliteli protein ve sağlıklı yağlara ek olarak, sardalya harika bir demir ve kalsiyum kaynağıdır.

Civa seviyelerinin düşük olması nedeniyle, sardalya diğer deniz ürünleri türlerinde beklediğiniz toksisitelere sahip değildir.

Ayrıca Bakınız: Sardalya Faydaları

Sardalya Balığının Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri yağda konserve edilmiş (süzülmüş) 5 küçük sardalye (12g) için verilmiştir.

  • Kalori: 125
  • Yağ: 7g
  • Sodyum: 184mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 14.8 g

Karbonhidrat

Sardalya, karbonhidrat, lif veya şeker içermez.

Ayrıca Bakınız: Balık Yemenin Faydaları

Yağlar

Sardalyadaki yağlar, yaygın olarak “sağlıklı yağlar” olarak adlandırılan omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir. Yağda konserve edilmiş 5 küçük sardalya porsiyonunda 7 gram toplam yağ bulunur.

Sardalya balığı yağda konserve edildiğinde (suyun aksine), boşaltıldıklarında bile yağ oranı daha yüksek olduklarını belirtmek önemlidir.

Protein

Sadece porsiyon konserve sardalya, tüm gerekli amino asitler de dahil olmak üzere yaklaşık 15 gram tam proteine ​​sahiptir. Sardalya, protein alımınızı arttırmanın sağlıklı bir yoludur.

Vitaminler ve Mineraller

Sardalya demir ve kalsiyum bakımından zengindir. Sadece 5 sardalya 1.75 mg demir ve 229 mg kalsiyum sağlar. Sardalya ayrıca iyi bir B12 vitamini, D vitamini, E vitamini, magnezyum, potasyum ve çinko kaynağıdır.

Sardalya Depolama ve Gıda Güvenliği

Sardalya için gıda güvenliği kuralları diğer balık türleriyle aynıdır. Taze sardalye satın alırsanız, bunların doğru soğuk sıcaklıklarda saklandığından ve buz üzerinde paketlendiğinden emin olmak istersiniz. Taze sardalye taze kokulmalı ve aşırı derecede balık tutmamalıdır. Gözler açık ve parlak olmalıdır.

Taze sardalyaları buzdolabında saklayın ve satın aldıktan sonraki 2 gün içinde pişirin veya dondurun. Sardalye için kullanılan mutfak eşyaları veya kesme tahtaları ile ellerinizi iyice yıkayın. Servis yaparken, balıkları oda sıcaklığında bir seferde bir saatten fazla tutmaktan kaçının.

Konserve sardalya açıldıktan sonra yenilmelidir. Tüm kutuyu yemiyorsanız, kapalı plastik veya cam bir kaba koyun ve birkaç gün içinde tüketmek için buzdolabında saklayın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status