Selülit Yapan Gıdalar Neler?

Hemen hemen selülit herkes de görülen bir cilt problemidir. Cildin portakal kabuğu görünümünü alması selülit olarak adlandırılmaktadır. Kişiden kişiye göre, görüldüğü bölge, sebebi ve boyutları değişkenlik göstermektedir. Kimi kişilerde çok hafif düzeyde selülit problemi yaşanırken kimilerinde ise ciddi ölçüde selülit problemi oluşmaktadır.

Hafif düzeyli selülit oluşumu, gözle görünürlüğü yüksek olmadığı için kişiler çok önemsememektedir. Fakat bu hafif düzey ilerleyen zamanlarda ileri seviyelere ulaşmaktadır. Bunun için hafif bir selülit görünümünde dahi kişilerin önlem alması, ilerlemesini engellemesi gerekmektedir. İleri seviyelerde oluşan selülit görünümü öncelikle kişilerin kendilerine olan özgüvenlerini kaybetmelerine neden olmaktadır.

Özgüven kaybı ile birlikte birçok kişi insan ilişkilerinde, sosyal yaşamında sorunlar yaşayıp ruhsal sorunlar yaşayabilmektedir. Bu durum göz önünde alındığında selüliti önleyecek bazı önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır.

Selülit Oluşumuna Neden Olan Etkenler

Selülit oluşumu, tek bir sebepten dolayı meydana gelmemektedir. Birçok sebep selülit oluşumuna yol açabilmektedir. Bu nedenle birçok kişi kendisinde neden olan selülit sebebini bulmakta zorlanmaktadır. Selülit için ilk etken genetik yatkınlıktır. Annesinde selülit olan kadınlar genellikle selülit problemi yaşamaktadır.

Giyim tarzı, kişinin fiziksel özellikleri, çevresel hava faktörleri selülit oluşumunu tetikleyebilmektedir. Dar giyim tarzı selülit oluşumunda etkili rol oynamaktadır. Sıcak hava şartı, geniş kalça yapısı da selülit oluşumunda tek başına bir neden olabilmektedir. Tıbbi açıdan da vücudunda yağ oranı yüksek kişiler selülite yatkın kişiler olarak görülmektedir.

Beslenme şekli selülit oluşumunda en etkili faktörlerin başında yer almaktadır. Bazı besinlerin tüketilmesi, selülite yol açmaktadır. Bu nedenle uzmanlar, selülit sıkıntısı yaşayan kişilerin özel bir beslenme alışkanlığı geliştirmesini ve selülite yol açan gıdalar konusunda hassas davranmaları gerektiğini savunmaktadır.

Kafein ve Asit İçeren İçecekler

Şeker, kafein, asit… Vücutta birçok problemin ortaya çıkmasına gereken zararlı içecekler arasında yer almaktadır. selülit oluşumunda da kafein tüketimi, asitli şekerli içeceklerin tüketilmesi etkin rol oynamaktadır. Selülit şikayeti olan kişilerin bu içeceklerden uzak durması tavsiye edilmektedir.

Çay, Türk milleti tarafından yaygın olarak tüketilen bir içecektir. Çay kültürü önemli bir yere sahip olmakla birlikte selülit oluşumunun engellenmesi için günde 2 bardaktan çok tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Şeker kadar tuz da selülit oluşumunda masum olmayan içecekler arasında yer almaktadır.

Tuzlu içecekler turşu suyu, tuzlu ayran, bu içeceklerden de uzak durulması gerekmektedir. Meyve sularının evde hazırlanması ve ilave şeker kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Markette satılan kutulu meyve suyu ve içecekler tüketilmemelidir. Öte yandan alkol tüketiminin de selülit oluşumunu engellemek amacıyla azaltılması gerekmektedir.

Selülit Yapan Gıdalar:

Selüliti Vücutta Tutan Besinler

Yağlı olan tüm besinler özellikle kızartma türü yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Patates, elma, havuç vücutta selülit tutulmasına yardımcı olan, bu nedenle az tüketilmesi gereken besinlerdir. Hamur işi, diğer tehlikeli besinlerin başında yer almaktadır.

Bakliyat çok fazla tüketildiğinde, selülit oluşumuna neden olmaktadır. Aynı zamanda çikolata, renklendirici ve tatlandırıcı içeren hazır gıdaların tüketilmesi de selülite yol açan besinlerdendir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status