Semizotunun 3 Bilimsel Faydası ve Zararları Nelerdir?

Semizotu‘nun tıbbi kullanımları binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Yapraklı yeşil, antik Roma zamanlarında ve “uzun ömür için sebze” olarak adlandırılan geleneksel Çin tıbbında çeşitli rahatsızlıkların semptomlarını hafifletmek için kullanılmıştır.

Semizotu yanıklar, baş ağrısı, GI bozuklukları, hipotansiyon, diyabet, ateroskleroz, osteoporoz ve egzama dahil olmak üzere çok çeşitli rahatsızlıklar için kullanılmıştır. Bütünsel (holistik) tıpta semizotu bileşikleri çeşitli şekillerde tüketilir: taze veya kurutulmuş bir bitki olarak, toz tohumlarda, bir ekstrakt olarak ve ayrıca bir hap şeklinde ek olarak bulunabilir.

Şimdiye kadar, bu faydaların çoğu için semizotu kullanımını destekleyecek yeterli kanıt yoktur. Ancak çalışmalar devam ediyor.

Ayrıca Bakınız: Semizotu Besin Değerleri

Semizotu Yemenin Yararları

Hücre Hasarını Önler ve Hastalıkla Mücadele Eder!

Semizotu, antioksidan özelliklere sahip vitaminler sağlar. Antioksidanlar vücutta meydana gelebilecek bazı hücre hasarlarını önleyebilir veya geciktirebilir. Sağlık uzmanları, vücudun hastalığa karşı savaşmasına yardımcı olmak için antioksidan içeren yiyecekleri (meyve ve sebze gibi) tüketmemizi tavsiye eder.

Semizotu, ıspanak yapraklarından daha yüksek miktarlarda alfa-tokoferol, askorbik asit ve beta-karoten sağladığı bilinmektedir. Ayrıca glutatyon, melatonin ve diğer flavonoidler gibi antioksidanlar olarak işlev gören diğer faydalı bileşikler içerdiği gösterilmiştir.

Diyabet Yönetimine Yardımcı Olur!

Diyabetli insanlar için semizotunun yararları ile ilgili umut verici bazı araştırmalar vardır.

Küçük bir klinik çalışmada, tip 2 diyabetli 24 kişiye beş hafta boyunca bir fincan az yağlı yoğurtta günlük semizotu tohumu (10 g) verildi. Aynı büyüklükte bir kontrol grubuna sadece yoğurt verildi.

İki haftalık bir döneminden sonra, iki grup beş hafta daha değiştirildi. Araştırmacılar, semizotu tohumlarını tükettikten sonra, çalışma katılımcılarının kilo, vücut kitle indeksi ve diğer metriklerde bir azalma gösterdiğini bulmuşlardır.

Ayrıca Bakınız: Şeker Hastalarına Diyet Tavsiyeleri

Araştırmacılar, tip 2 diyabetli kişilerin tohumları tüketerek antropometrik önlemlerini, serum trigliserit düzeylerini ve kan basıncını iyileştirebileceği sonucuna vardı. Ancak daha ileri çalışmaların gerekli olduğunu da eklediler.

Diğer çalışmalar da benzer sonuçlar göstermiştir, ancak şimdiye kadar yapılan çalışmaların çoğu kapsamı sınırlıdır. Bir araştırmanın araştırmacıları, semizotu tohumlarının, muhtemelen çoklu doymamış yağ asitleri, flavonoidler ve polisakkaritlerin içeriğinden dolayı tip 2 diyabetin tedavisinde yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

Nörolojik Bozuklukları Önler!

Bir hayvan çalışması, semizotu suyunun beyin hasarı ve Parkinson hastalığına karşı koruyucu potansiyele sahip olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve bunun insanlarda aynı etkiye sahip olup olmayacağı açık değildir.

Diğer Avantajlar

Diğer sınırlı laboratuvar çalışmaları, semizotunun antifungal ve antiviral olarak bazı faydalarını ve karaciğer üzerinde bazı koruyucu etkileri olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar ayrıca analjezik, antibakteriyel, iskelet kası gevşetici, yara iyileştirici, antienflamatuar tedavi olarak fayda sağlayıp sağlayamayacağını araştırıyorlar. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Alerjiler ve Olumsuz Etkiler

Semizotu alerjileri veya semizotu tüketiminin olumsuz etkileri hakkında yayınlanmış bir rapor bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, semizotu, birçok yapraklı yeşillik ve diğer bazı meyve ve sebzelerde bulunan doğal olarak oluşan bir madde olan oksalik asit (oksalatlar olarak da bilinir) içerir. Karşılaştırma için semizotu, yüksek oksalatlı bir yiyecek olarak kabul edilen ıspanaktan yaklaşık %30 daha fazla oksalik asit içerir. Çoğu insan için, yüksek oksalat içeriği endişe kaynağı değildir, ancak oksalat idrar yolu taşları geçmişi olan herkes, özellikle büyük miktarlarda semizotu önlemek isteyebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status