Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır? Basit Yöntemler

Tırnak yeme alışkanlığı, her yaş grubundan insanda ortaya çıkabilen kötü bir alışkanlıktır. Çocuklarda da tırnak yeme alışkanlığı olabilir, yetişkinlerde de olabilir. Önemli olan tırnak yeme alışkanlığı fark edildiği anlam gerekli önlemleri almak ve bu kötü alışkanlıktan bir an önce kurtulmak için çaba göstermektir. Bunun için de özellikle çocuğunda tırnak yeme alışkanlığı olduğunu fark eden ebeveynler, bir an önce çocuklarının bu durumdan kurtulması için harekete geçmeliler. Çocuklarını uyarmalılar. Eğer çocuğunuz çabalarınıza rağmen tırnaklarını kemirmekten vazgeçmiyorsa, bu sefer bir uzmandan yardım alabilir ve uzman görüşü ile tavsiyeler edinebilirsiniz.

Tırnakları ağza götürerek kemirmek ve ısırmak, çoğunlukla bazı şartlar altında yapılır. Bunlara stres altında kalmak, gergin bir ortamda bulunmak, zor bir görev örnek verilebilir. Kişi stres altında iken, farkında olmadan tırnaklarını yiyebilir. Ya da bir şeyler düşünürken bir yandan tırnaklarını ağzına götürdüğünü fark edemeyebilir. Bu gibi bilinçsiz yapılan kötü alışkanlıklar çevre tarafından fark edildiğinden kişiler uyarılmalıdır.

Tırnak yemekten kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  1. İlk akla gelen öneri, özellikle tırnak yiyenler için satılan acı tırnak cilalarıdır. Bu cilaları sürdükten sonra, tırnağınızı ağzınıza farkında olmadan götürdüğünüzde, o acı tat ile tırnağınızı kemirmenizi önleyebilirsiniz.
  2. Stres altındayken bu eylemi daha çok gerçekleştiriyorsanız, stresten mümkün olduğunca uzak durun. Stres, bilindiği gibi sağlığımızı da kötü yönde etkiler. Ruh ve beden sağlığı için stresten mümkün olduğunca kaçınmalıyız.
  3. Bazı markaların piyasada satılan tırnak yiyenler için özel olarak geliştirilmiş acı solüsyonları ve cilaları vardır. Bunlardan kullanabilirsiniz. Bilinçsiz şekilde tırnaklarınızı kemirmeyi önlemiş olursunuz. Bu ürünleri eczanelere sorabilirsiniz. Sabah sürüp günlük hayatınıza başlayın. Gün içinde her bu eylemi yaptığınızda acı tat engel olacaktır.
  4. Eğer tırnaklarınızı yiyorsanız, tırnaklarınız yamuk yumuk, çirkin ve bakımsız bir görünümde olur. Bu da sosyal yaşantınızda keyfinizi kaçıracaktır. Eğer stres sonucu bunu yapıyorsanız, stres topu ve benzeri stresi engelleyen ürünler kullanabilirsiniz. Ya da meditasyon veya yoga yapabilirsiniz. Eğer tırnaklarınızı yemeye devam ederseniz, tırnak etleriniz de hasar görecektir.
  5. Bir diğer öneri ise, kuaförde tırnaklarınıza taban cilası yaptırmaktır. Bu sürülen cila tırnakta sert bir tabaka oluşturur. Böylece tırnağınızı yemeye çalıştığınızda zorlanmanızı neden olur ve engeller.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status