Üzüm: Besin Değerleri ve Kalorisi

Üzümlerin güzelliği sadece göze değil, damağımıza da çekici geliyor. Şarap yapmak için anahtar madde olarak bilinen üzüm, tüm farklı şekil, renk ve boyutlarda olmakla birlikte tatlıdan ekşiye kadar çeşitli tatlara sahiptir.

Çoğu üzüm Vitis vinifera ailesinin üyesidir ve hastalıklarla mücadele antioksidanları bakımından zengindir. Bu antioksidanlar, şarabın kalp-sağlık gıdası olduğu inancının kaynağıdır. Bu iddia muhtemelen abartılıdır, ancak 1 taze üzüm C ve K vitaminleri ve diğer faydalı bitki besinleri ile doğal tatlı bir atıştırmalık için hala iyi bir seçimdir.

Ayrıca Bakınız: Üzüm Faydaları

Üzümün Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 bardak (92g) çekirdeksiz üzüm için verilmiştir.

  • Kalori: 62
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 2mg
  • Karbonhidratlar: 16g
  • Lif: 1g
  • Şekerler: 15g
  • Protein: 0.6g

Karbonhidrat

Üzümlerdeki kalorilerin çoğu, çoğunluğu şeker olan karbonhidratlardan gelir. Her üzüm yaklaşık bir gram karbonhidrat içerir. Üzümlerin glisemik indeksinin yaklaşık 59 olduğu tahmin edilirken, bir fincan porsiyonun glisemik yükünün 11.3 olduğu tahmin edilmektedir.

Yağlar

Üzüm, porsiyon başına 1 gramdan çok daha az sağlayan neredeyse yağsız bir besindir.

Protein

Üzüm porsiyonu başına sadece 1 gram protein vardır. İyi protein kaynakları olan ve dengeli, tatmin edici bir atıştırmalık oluşturmaya yardımcı olabilecek peynir ve kuruyemiş ile iyi eşleşirler.

Vitaminler ve Mineraller

Üzüm mükemmel bir K vitamini ve manganez kaynağıdır. Ayrıca bağışıklığı yüksek tutmaya yardımcı olan ve yaraları iyileştirme gibi dokuları onarmaya yardımcı olan sağlıklı bir C vitamini dozundan da yararlanacaksınız.

Üzüm Depolama ve Gıda Güvenliği

Doğru şekilde saklanırsa, üzüm buzdolabında birkaç hafta kalabilir. En iyi tazeliği korumak için şu adımları izleyin:

Dış kısmı inceleyin: Küf, büzülme veya kötü gövde bağlantısı belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Bu işaretlere sahip olan üzümlerin daha hızlı bozulma ve diğerlerini etkilemesi muhtemeldir. İyi durumda olmayan üzümleri atın.

Onları soğuk tutun: Üzüm buzdolabında en iyi şekilde kalır. Onları buzdolabının arkasına (en soğuk yer) ve soğan gibi keskin kokan yiyeceklerden uzak tutun, çünkü kokuları emebilirler.

Orijinal ambalajı saklayın: Üzümleri orijinal ambalajında ​​tutmak ezilmelerini önleyecektir. Ayrıca, yerleştirildikleri kap, raf ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için tipik olarak doğru miktarda kaplama ve havalandırmaya sahiptir.

Onları yıkanmamış olarak saklayın: Birçok meyve gibi üzümler yıkanmamış olarak saklanmalıdır. Depolamadan önce yıkama, çürüme sürecini hızlandırabilecek nemi artırabilir. Bunun yerine, tüketmeden hemen önce üzümlerinizi durulayın.

Onları dondurun: Üzümlerden daha fazla faydalanmak için, daha sonra smoothies, kokteyl veya hatta serinletici bir atıştırmalık olarak kullanmak için dondurun.

Uyarı: Bütün üzümler 4 yaş ve altındaki çocuklar için boğulma tehlikesi oluşturur. Küçük çocuklara yedirmeden etmeden önce üzümleri çeyreklere kesin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status