Yıldız Anasonun Araştırmalara Göre Sağlığımıza Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Birçok insan anasonu sağlık yararları için kullanıyor. Aslında, birçok alternatif tıpçı, yıldız şekilli tohumun tıbbi kullanımlarını teşvik eder. Yıldız anason Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, en yaygın kullanımların birçoğunu destekleyecek çok fazla güçlü kanıt yoktur. Ancak potansiyel faydalar hakkında yayınlanmış birkaç rapor vardır.

Ayrıca Bakınız: Yıldız Anason Besin Değerleri

Örneğin, Phytotherapy Research’te yayınlanan bir çalışma, yıldız anasonun mikrobiyal özelliklere sahip olabileceğini ve bakteri, maya ve mantar suşlarına karşı etkili olabileceğini gösterdi.

Journal of Pharmacognosy ve Phytochemistry’de yayınlanan bir başka çalışma, yıldız anason özlerindeki polifenollerin antioksidan faydalar sağladığını öne sürdü.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi’nde yayınlanan bitkisel tedavilere genel bir bakış, yıldız anasonun bu baharatın kendine özgü lezzetini veren anethole adı verilen bir bileşen içerdiğini açıklar. Anethole Çin tıbbında romatoid artrit ve diğer durumları tedavi etmek için kullanılır.

Çalışma ayrıca yıldız anasondaki şikimik asidin, grip için yaygın olarak kullanılan bir farmasötik tedavi olan oseltamivir (Tamiflu) ‘da bir bileşen olduğunu belirtmektedir.

Yıldız anason için diğer kullanımlar şunlardır:

  • Öksürük
  • Gaz
  • İştah kaybı
  • Menstrüel bozukluklar
  • Akciğer şişmesi (iltihap)
  • Mide bulantısı
  • Emziren annelerde süt salgısının artması
  • Menstrüasyonu teşvik etmek
  • Doğumu kolaylaştırmak
  • Artan libido

Bu sağlık sorularında yıldız anason kullanımını destekleyecek yeterli kanıt yoktur. Ayrıca, yıldız anason bazı durumlarda tehlikeli olabilir.

Yıldız Anason Zararları ve Sağlığımıza Riskleri

Yıldız anason bazen bebek kolik tedavisinde kullanılır. Çin anasonu çayı, birçok kültürde bebekleri sakinleştirmek için uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Bununla birlikte, sağlık kaynakları ve yayınlanan raporlar çok dikkatli olunmasını önermektedir.

Ayrıca Bakınız: Sağlığınıza Faydalı 6 İnanılmaz Çin Çayı

Japon anasonu (Illicium anisatum L), hem nörolojik hem de gastrointestinal toksisitelere sahip olduğu belgelenmiştir. Ne yazık ki, Çin yıldız anason çayı bazen tamamen veya kısmen Japon yıldız anason ile yapılır ve bebeklerde olumsuz nörolojik reaksiyon vakalarına neden olur.

Araştırmacılar, yıldız anason çayının artık bu popülasyondaki potansiyel tehlikesi nedeniyle bebeklere uygulanmaması gerektiği konusunda uyarıyorlar. Tıbbi olarak kullanıldığında güvenliğini belirlemek için yeterli kanıt yoktur.

Uyarı: Hamile kadınlar ve emziren kadınların yıldız anasonundan kaçınmaları önerilir.

Yaygın sorular:

Anason ve yıldız anason aynı şey midir?

Hayır. Anason farklı bir bitkiden gelir ve genellikle yıldız anasondan daha baharatlı olarak tanımlanan bir tada sahiptir. Her iki baharat da genellikle baharat karışımlarında kullanılır.

Yıldız anason için en iyi alternatif nedir?

Anason, yıldız anason yerine kullanılabilir, ancak yaklaşık iki kat daha fazla kullanmalısınız.

Hem kapsülü hem de yıldız anason tohumunu yiyebilir miyim?

Evet. Pişirme kaynakları, tariflerde kullanmak için hem podu hem de tohumu öğütebileceğinizi unutmayın.

Yıldız anasonu nasıl saklamalıyım?

Yıldız anason, diğer kuru baharatlar gibi ısı ve ışıktan uzak hava geçirmez bir kapta saklanmalıdır.

Yıldız anason ne kadar süre kullanılır?

Tüm yıldız anason yıldızını satın alırsanız, yaklaşık iki yıl boyunca taze kalacaktır. Bununla birlikte, yıldız anason, uygun şekilde saklandığında yaklaşık bir yıl sürer.

Alerjiler ve Etkileşimler

Yıldız anasonun gıdalar, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girdiği bilinmemektedir. Ancak tüketmeden önce sağlık uzmanınıza danışmak her zaman akıllıdır.

Bir baharat alerjiniz varsa, sizin için güvenli olduğunu bilinceye kadar yıldız anasonundan kaçınmak isteyebilirsiniz. Ek olarak, huş ağacı veya pelin otu polen alerjisi olanlar yıldız anasonuna tepki gösterebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status