Yumurtalık Kanseri Tedavisinde Sıcak Kemoterapi (HIPEC)

Sıcak kemoterapi (HIPEC); cerrahi sırasında doğrudan karnın içine gönderilen oldukça konsantre, ısıtılmış kemoterapi tedavisidir. HIPEC açılımı hipertermik intraperitoneal kemoterapidir. Sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi tedavisi; karaciğer ya da akciğer gibi organlara yayılmayan abdominal tümörler ya da karın boşluğunun dışındaki lenf nodlarına yayılan kanser için özellikle yararlı olabilir. Sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi tedavilerinin birlikte uygulanması altı ila sekiz saat sürer.

Ayrıca Bakınız: Sıcak Kemoterapi Nedir?

HIPEC, vücutta dolaşan sistemik kemoterapi verilmesinin aksine, doğrudan karındaki kanser hücrelerine kemoterapi sağlar. Bu, daha yüksek dozlarda kemoterapi tedavisi sunar. Çözeltinin ısıtılması ayrıca kemoterapi ilaçlarının tümörler tarafından emilimini artırabilir ve ameliyattan sonra karında kalan mikroskopik kanser hücrelerini yok edebilir.

Yumurtalık kanseri, yumurtalık yüzeyindeki hücrelerde meydana gelen malign (kötü huylu) bir tümörüdür. Bu tümör nadir görülür, ancak kadın üreme organlarında oluşan diğer kanserlerden daha agresiftir.

Yumurtalık kanseri tedavisinde sıcak kemoterapi (OVHIPEC); ısıtılmış kemoterapiyle abdominal durulamanın eklendiği standart tedaviden (intravenöz kemoterapiyle kombine cerrahi) oluşur. OVHIPEC, yumurtalık kanserinde HIPEC (sıcak kemoterapi) uygulaması anlamına gelir. Bu cerrahi tedavi üç farklı evreden oluşur: araştırma, debulking (tümör hacmini azaltma) ameliyatı ve kemoterapi.

Görünür tümörlerin tamamı çıkarıldıktan sonra, abdominal boşluk ısıtılmış kemoterapiyle durulanır. Yumurtalık kanseri için, Sisplatin 90 dakika boyunca 40.5°C’de kullanılır.

Sıcak kemoterapi ile yumurtalık kanseri tedavisinde abdominal boşluğun durulanması, çıplak gözle görünmeyen mikroskopik tümör implantları ve görünür tümörün ameliyatla çıkarılmasından sonra kalan tümörlerin yok edilmesi amaçlanır.

Sıcak kemoterapi, malign tümör karınla sınırlı olan seçilmiş yumurtalık kanseri vakalarında bir tedavi seçeneği olabilir.

Yumurtalık kanseri, jinekolojik kanserler arasında en ölümcül kanser türüdür. Bunun nedeni, çoğunlukla kanser vücudun diğer bölgelerine yayılana kadar ya da metastatik hale gelene kadar saptanması zor olmasıdır. Kanser erken evrede teşhis edildiği takdirde, tedavi şansı daha yüksektir.

Karınla sınırlı olan ileri evre yumurtalık kanseri ya da nükseden, tekrarlayan yumurtalık kanseri olan kadınlar için sitoredüktif cerrahi (görünür tümörlerin ameliyatla çıkarılması) ve sıcak kemoterapi (HIPEC) tedavileri birleştirilerek bu yeni tedavi uygulanabilir. Sıcak kemoterapi; karın duvarlarını ve organlarını örten zar olan peritondan kaynaklanan veya peritona yayılmış olan kötü huylu (kanserli) tümörleri tedavi etmek için kullanılır.

İleri evre yumurtalık kanseri olan bazı kadınlarda ilk tedavi seçeneği kemoterapi olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status