Erken Ergenlik Ve Geç Ergenlik Belirtileri

Hem erkek hem de kız çocukları için ortalama ergenlik yaşı, son 150 yılda gittikçe gençleşiyor. 19. yüzyılın ortalarında, kızlarda 17 yaş civarında meydana geldi, oysa şimdi 12 buçuk civarında. Bunun birçok nedeni var, en önemlisi daha iyi beslenme.

Erken Ergenlik

Bununla birlikte, bazı kızlar bezlerini zar zor çıkardıklarında olgunlaşmaya başlarlar. Üç yaşından küçük çocuklarda ortaya çıkabilir. Bazı kızlar regl dönemlerine okula başlamadan bile başlayabilirler! Bu, erken ergenlik denen bir durumdur.

Erken Ergenlik Belirtileri

Küçük kızınızın 7 yaşından önce vücut kokusu, akne, ruh hali değişimleri, büyüme hızları gibi tipik pubertal belirtiler yaşamaya başladığını veya göğüs ya da vücut kıllarının gelişmeye başladığını fark ederseniz, onu bir değerlendirme için doktora götürmelisiniz. Hormonalden, örn. hipotiroidizm ve diğer daha ciddi rahatsızlıklara obezite gibi çevresel olanlar işaret olabilir.

Erken Ergenlik Nasıl Anlaşılır?

Doktorunuz çocuğunuza fiziksel bir muayene yapacak, hormon seviyelerini kontrol etmek için kan testleri yapacak ve kemik yaşını ve büyümesini değerlendirmek için çocuğunuzun elinin ve bileğinin röntgenini çekecektir. Doktor, soruna neden olabilecek daha ciddi sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için ultra ses veya MRI taraması gibi başka testler de yapabilir.

Kızınız erken ergenlik döneminden muzdaripse, bir sonraki adım hangi tür bozukluğa sahip olduğuna ve olası nedenine karar vermek olacaktır. Bu, artı kızınızın yaşı, karar verilen tedaviyi etkileyecektir. Kızınız ‘normal’ yaşına gelene kadar ergenliği durdurmak için kızınızın ilaç alması gerekebilir, bu sırada tedavi durdurulur ve kızınız normal şekilde gelişmeye devam eder.

Geç Ergenlik

Ölçeğin diğer ucunda, bazı kızlar çok geç gelişir. Kızınız 13 yaşına kadar bazı ergenlik belirtileri göstermiyorsa, ör. büyüme atağı, göğüs ve vücut tüyleri gelişimi veya 16 yaşına kadar adet görmemiş, endişelenmek için bir neden olabilir. Gecikmiş gelişim kalıtsal olabileceğinden, eğer kendiniz ” ergenliğe geç başladıysanız”, o sadece sizin izinizden gidiyor olabilir.

Ancak yine de, her şeyin olması gerektiği gibi ilerlediğini görmek için ona bir kontrol yaptırması iyi bir fikirdir. Gecikmesinin hormonal nedenleri olabilir ve doktorunuz muhtemelen bir kan testi yapacak ve gerekirse onu bir endokrinologa sevk edecektir.

Anoreksiya Belirtisi:

Zayıf olan kızlar düzgün bir şekilde gelişmezler ve yoğun bir şekilde diyete giriyorsa, adet görmemesi kızınızın anoreksik olduğunun bir işareti olabilir. Çok atletik olan kızların da adetleri gecikebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status