Hamilelikte Üzüm Yemenin 9 Faydası

Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra, pek çok gıdayı tüketmeden önce faydalı olup olmadıkları konusunda şüpheye düşebilirsiniz. Hamilelikte sağlıklı ve bilinçli beslenmek çok önemlidir. Kendi sağlığınızı ve 9 ay boyunca bebeğinizin sağlığını korumak için doğru seçimler yapmaya özen gösterin.

Eğer en sevdiğiniz meyvelerden biri üzümse, hamileyken üzüm yemenin bebek için sakıncalı olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bu yazımızda, hamilelikte üzüm yemenin faydalarından ve zararlarından bahsedeceğiz.

Hamilelikte Üzüm Yemek Faydalı Mı?

Üzüm, sonbahar aylarının sevilen meyvelerinden biridir ve hamile kadınlar için faydalıdır. Büyüyen bebek için de pek çok faydası bulunur. Ancak, hamileyken üzümü makul miktarlarda tüketmek önemlidir. Aşırı miktarda üzüm yenmesi, tehlikeli olabilir. Hamilelikte üzüm yemenin zararlarından yazımızın devamında bahsedeceğiz.

Üzümün bazı faydalarının yanı sıra, hamile kadınlar için özel faydaları olduğu geçmişten beri bilinmektedir. Ayrıca, arkeologlar antik çağlardaki resimlerde hamile kadınlar ile üzüm çalı sembollerini bir arada bulmuşlardır.

Üzüm meyvesinin gebelikte fiziksel durum açısından faydalı olduğu yıllardır bilinmektedir. Olgun üzümler, aşağıdaki besin değerlerini içerir:

  • Glikoz ve fruktoz şekerleri
  • A, C, K, P ve B grubu vitamin kompleksi açısından zengin
  • Sitrik, malik, askorbik, tartarik gibi organik asitler açısından zengin
  • Flavon, antosiyaninler, linalool, geraniol, tanen ve nerol gibi antioksidanlar
  • Kalsiyum, demir, potasyum, kobalt, manganez ve diğer elementler
  • Pektin ve az miktarda lif
  • Fenoller gibi biyolojik olarak aktif bileşikler

Yukarıdaki besin değerleri, üzüm çekirdeği ve kabuğunda bulunur. Eğer hamile bir kadın beslenme programında düzenli olarak üzüme de yer verirse; sağlık durumu, görünüşü ve bebeğin sağlığı ve gelişimi üzerinde iyi bir etki yapabilir. Hamilelikte üzüm yemenin başlıca faydaları şöyledir:

1. Anemi:

Üzüm, hemoglobin yapımından önemli bir rol oynar. Çünkü sulu meyvelerde yüksek miktarda bulunan demir, kansızlık yani anemi sorununa iyi gelir.

2. Metabolizma:

Üzüm yemek, metabolizma süreçleri iyileştirir.

3. Güzellik Vitaminleri:

E ve K vitamini doğumu kolaylaştırır. E vitamini, cildi güzelleştirir ve iyileştirir.

4. Anti-inflamatuar:

Üzümün içerdiği antioksidanlar, bağışıklık sistemini geliştirmeye ve anti-inflamatuar özellikleri hamile bayanları enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur. İçerdiği magnezyum, krampları hafifletir.

5. Kabızlık:

Üzüm, müshil gibi çalışır. Birçok hamile kadının muzdarip olduğu kabızlık sorununa iyi gelir.

6. Kolesterolü Düşürür:

Kırmızı üzüm, gebelikte kolesterol seviyelerini kontrol altına almaya yardımcı olan resveratrol bileşik içerir.

7. Ağız Sağlığı:

Üzümde bulunan organik asitler, ağız boşluğundaki bakterileri nötralize eder.

8. Sağlıklı Kalp:

Hamileyken, kadınlar kalp ve diğer organları ile ilgili sorunlarla karşılaşabilirler. Üzümde bulunan potasyum, kalp sistemini düzeltmeye yardımcı olur.

9. Diğer Faydaları:

Üzümde bulunan bileşikler; hafıza, görme, dikkati geliştirir ve aynı zamanda serebral dolaşımı uyarır.

Eğer halsizlik, yorgunluk, sinir bozukluğu ve stresten muzdaripseniz; uzmanlar taze üzüm ve üzüm suyu tüketilmesini önermekteler. Üzüm, hamile kadınlar sinir sistemini normalize etmeye yardımcı olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status