Hodgkin Lenfoma Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Hodgkin Lenfoma Belirtileri

Vücutta 500’den fazla lenf nodu vardır ve bunların hepsi lenf damarları vasıtasıyla bağlanır. Lenf nodlarının kümeleri boyun, koltuk altı, kasık, karın, pelvis ve göğüste bulunabilir.

Lenf nodları ile beyaz kan hücreleri dolaşımı olur. Beyaz kan hücrelerinin konsantrasyonu virüs veya enfeksiyona karşı vücudun bağışıklık tepkisinin bir parçası olarak arttığında lenf nodları şişebilir. Bazı durumlarda, şişme, kanser gibi başka bir rahatsızlıktan kaynaklanır.

Hodgkin lenfoma semptomları oldukça spesifik olmama eğilimi gösterir. Birçok özelliği soğuk algınlığı, grip ve solunum yolu enfeksiyonu gibi diğer hastalıklarla benzerdir.

Hodgkin lenfoma erken evrelerinde çoğunlukla semptomlara neden olmaz. Belirtiler ortaya çıktığında ise, Hodgkin lenfoma’nın ortak erken belirtisi, genellikle boyun bölgesinde bir veya daha fazla sayıda lenf nodlarının ağrısız şişmesidir.

Hodgkin lenfoma belirtileri ve bulguları şunları içerebilir:

  • Boyun, koltukaltları veya kasıktaki lenf nodlarının şişmesi
  • Aralıklı ateş
  • Gece terlemeleri
  • Sürekli yorgunluk hissi
  • İştahın azalması
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Kaşıntı
  • Öksürük, nefes darlığı, göğüs rahatsızlığı
  • Karın ağrısı veya şişkinlik, dolgunluk hissi

Yukarıda yer alan belirtilerden biri veya daha fazlası mevcutsa, doktor randevusu alınız.

Hodgkin Lenfoma Sebepleri

Hodgkin lenfoma, bir tür beyaz kan hücresi olan lenfositlerde gelişir. Hodgkin lenfoma’ya neyin neden olduğu bilinmemekle birlikte, bu hastalığa yakalananlar arasında sık görülen bazı faktörleri saptanmıştır.

Hodgkin lenfoma genellikle B hücresi adı verilen bir enfeksiyonla mücadele eden bu hücre DNA’sında mutasyon geliştiğinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Mutasyon, hücrelerin hızla bölünmesi ve sağlıklı bir hücre ölse de bu hücrelerin yaşamaya devam etmesine neden olur. Mutasyon büyük boyutlu, anormal B hücrelerinin lenfatik sistemde birikmesine neden olur ve burada sağlıklı hücreleri toplarlar ve Hodgkin lenfoma’sının bulgu ve semptomlarına neden olurlar.

Hodgkin lenfoma’nın farklı tipleri mevcuttur. Hastalığın türü, içerdiği hücre tipleri ve davranışlarına dayanır ve tedavi seçeneklerini belirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status