Göz Şişliğine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Gözlerin şişmesi, herkes için son derece rahatsız edicidir. Özellikle sabahları uyandıktan sonra göz altlarının şiş olması moral bozucu olabilir. Bunun için pek çok kişi şişliği gideren çeşitli yöntemler denerler.

Göz şişkinliğinin ana sebepleri arasında aşırı ağlamak, çok fazla stres yapmak, genetik özellikler, hormonal değişiklikler, çevresel faktörler, sinüslerin şişmesi, yanlış beslenme, uyku düzensizliği ve alerjik reaksiyonlar yer alabilir. Tüm bu risk faktörleri, gözlerin ve çevresinin şişmesine yol açarak, ayna karşısında keyfinizi kaçırabilir.

Göz Şişkinliğine Hızlı Çözüm ve Öneriler

Şiş gözler ile uyandığınız günlerde özgüveniniz düşük olabilir. Bazen ise göz çevresinin ve göz altlarının şişmiş bir şekilde uyanmak,  yorgun ve hasta bakışlara sebep olur ve gündelik hayatınızda insanlar hasta olup olmadığınızı bile sorabilirler. Eğer göz şişkinliğini gidermek için kolay çareler arıyorsanız, bu yazımız tam sizlere göre. Göz şişliğini önleyerek bu güzellik probleminin önüne geçebilirsiniz.

Sıvı alımı

Vücudunuzun susuz kalmasını, yani dehidrasyonu önlemek için bol su içmeye özen gösterin. Bol su içmek ve sıvı oranı yüksek sebze ve meyveler yemek, gözlerdeki şişkinliği hafifletmeye yardımcı olur ve gözlerin şişmesini önleyebilir. Bunun yanı sıra bol sıvı alımının bir diğer faydası da toksinlerin vücuttan atılmasıdır. Özellikle gün içerisinde tükettiğiniz çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin tüketimini azaltarak da göz şişliğini önleyebilirsiniz. Uzmanlar günde en az 8 bardak su içilmesini önermekteler.

Soğuk kompres

Sabahları şişmiş gözler ile uyanıyorsanız, hızlı çözüm için göz çevresine soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bunun için çeşitli yöntemler vardır. Örneğin; buzdolabında beklettiğiniz donmuş çay paketlerini çevresinde bekletebilirsiniz. Yine, buzdolabında beklettiğiniz kaşığı da birkaç dakika göz çevresinde bekleterek şişliği indirebilirsiniz. Bu yöntemler göz şişkinliğini çok kısa sürede indirmeye yardımcı olur. Ancak göz altına ve şişkinliğin olduğu yere direk olarak buz uygularsanız, cildi tahriş edebileceğinizi unutmayın.

Çay poşetleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeşil çay veya siyah çay poşetlerini buzdolabında beklettikten sonra soğuyan paketleri gözlerinizin üzerinde bekletebilirsiniz. Bu basit yöntem göz şişkinliğini kolayca hafifletebilir. Aynı zamanda göz çevresindeki kızarıklık da giderdiği bilinmektedir.

Salatalık dilimi

Salatalığı dilimledikten sonra bu dilimleri buzdolabına yerleştirerek soğumalarını bekleyin. Ardından şişmiş göz çevresinin üzerinde salatalık dilimlerini bir süre bekletin. Bu yöntemle göz çevresindeki cildin sıkılaşması sağlanır ve şişlik görünümü gözle görülür şekilde azalır.

Yumurta akı

Yumurta akı; cilt sıkılaştırıcı özelliği ile bilinir. Aynı zamanda gözaltlarında oluşan şişkinliklerde de işe yaradığı bilinir. 2 adet beyaz yumurta beyazını bir kase içerisinde güzelce çırptıktan sonra, gözlerinizin şiş olan kısımlarına pamuk yardımı ile uygulayın. 15 dakika sonra yumurta akını cildinizden durulayın.

Patates

Bu yöntem salatalık ile benzerdir. Bu sefer patates dilimlerini buzdolabında bekletin ve ardından gözaltındaki şişlik geçene kadar göz çevresinde bir müddet tutun. Gözaltındaki koyu halka görünümüne de iyi geldiği bilinir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status