Sağlıklı ve Parlayan Ciltler için 14 Önemli Gıda

Cildinizin sağlığını ve güzelliğini kısmen yediğiniz yiyeceklerden aldığı iyi bilinmektedir. Genetik ve diğer faktörler de bundan sorumludur, ancak diyet kesinlikle izini bırakacaktır. Özellikle sıcak havalarda cildinizi sağlıklı göstermek istiyorsanız, ne yediğinize dikkat etmek önemlidir.

Örneğin, sağlıklı yiyecekler tüketmek yerine muazzam miktarlarda fast food yiyiyorsanız, sivilce gördüğünüzde veya cildiniz yağlı veya kuru olduğunda şaşırmamalısınız. Tıpkı gıdaların genel sağlığınızı etkilemesi gibi, cildinizin sağlıklı kalmasından da sorumludur.

Cildinizin sağlıklı ve canlı görünmesi için bir çözüm mü arıyorsunuz? Ya da sadece parlayan bir cilde sahip olmak mı istiyorsunuz? Öyleyse, bu makale size sağlıklı bir cilt diyeti bulmanıza yardımcı olacak yiyeceklerin bir listesini verecektir.

Cildimiz İçin Ne Yemeliyiz?

1. Yumurtalar

Yumurtalar, acele ettiğiniz sabahları yiyebileceğiniz türden yiyeceklerdir. Pişirmeleri kolay ve hızlıdır. Ancak başka faydaları da var.

Yumurtanın sadece bir kısmını yemenin faydalı olduğu konusunda çok fazla tavsiye görmüş olmalısınız, ancak gerçekte tüm yumurta bir vitamin havuzudur. Yumurta sarısı özellikle hücrelerinize yardımcı olacak vitaminler içerir. Ayrıca, kuruluk ve akne önleme sağlarken tırnaklarınız için yararlı olan B vitaminleri (B12 ve B2) olduğunu söyleyebiliriz. İnanılmaz değil mi?

Yumurtanın sarısı aradığınız güzelliği elde etmenize yardımcı olacak birçok vitamin içerdiğinden, parlayan ciltler için yiyecek listenize yumurta eklemeniz gerekir.

2. Brokoli

Brokoli tüketmenin cildinizin parlamasını sağlayacak harika özelliklere sahip olduğunu bilmelisiniz. Anneniz sizi bunu yemeye zorlarsa, şimdi kesinlikle onun tavsiyesini alıp kendiniz yiyeceksiniz.

Her şeyden önce, brokoli sülforafan adı verilen özel bir bileşik içerir. Bu, cildinizi güneş hasarına karşı korumada etkilidir, kanseri bile önleyebileceğinden bahsetmiyoruz bile. Yine de cilt kanseri türüne de bağlıdır.

Ayrıca Bakınız: Brokoli Yemenin Faydaları

Brokoli içinde bulunan başka bir bileşik olan luteinin, cildinizi kırışıklıklara ve kuruluğa karşı koruyabileceği bilinmektedir.

3. Tatlı Patates

Yağlı ciltlerle mücadele eden kadınlardan biri misiniz? Evet, en sinir bozucu şeylerden biri, ama şükür ki, size yardımcı olabilecek bir yiyecek var. Tatlı patatesler bu konuda bir nimettir, çünkü A vitamini içerirler. Bu vitamin daha az yağ üretmenizi sağlar ve bu nedenle güzel, yağlı olmayan bir cilde sahiptir.

4. Somon

Balıkların birçok sağlık yararı olduğu bilinmektedir, ancak somon balığı özellikle kesinlikle seveceğiniz bazı özelliklere sahiptir. Somon dimetilaminoetanol (DMAE) içerir. Bu bileşiğin, vücudun araşidonik asit üretmesini önlediği için kırışıklık oluşumunu engellediği söylenir. Bu asit kırışıklık oluşumuna yol açar, bu nedenle DMAE onu durdurur.

Aynı zamanda, DMAE’nin hücrelerin zarlarını koruduğu bilinmektedir. Korundukları için yaşlanma süreci yavaşlayacak ve cildiniz parlak ve yumuşak olacaktır. Ayrıca güzel, sağlam ve tonlu bir yüzünüz olacak, çünkü DMAE ayrıca asetilkolin seviyelerini de artırıyor, bu kas işlevlerine yardımcı oluyor.

Ayrıca Bakınız: Balık Yemenin Faydaları

5. Ananas

Hepimiz arada sırada (tercihen her gün) meyve yemeliyiz, çünkü son derece sağlıklıdırlar. Ananas, çeşitli faydaları olan meyvelerden biridir. Bunlardan biri C vitamini açısından zengin olmasıdır.

Ayrıca Bakınız: Ananas Suyunun Faydaları

C vitamini, dokuların ve hücrelerin onarılmasına yardımcı olarak cildinizin daha güçlü ve genç görünmesini sağlayabilir. Ek olarak, vücudunuzun cildin yapısından sorumlu başka bir bileşik olan kolajeni sentezlemesine yardımcı olur.

Cildinizi daha yumuşak hale getirebilir ve herkes size ne kadar iyi görüneceğiniz konusunda iltifat edecektir. Sağlıklı bir cilt diyeti için ananas inanılmaz bir tedavi yapar.

6. Ceviz

Bu kuruyemişler cildiniz için çok iyi olabileceğini biliyor muydunuz? Cevizler omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından çok zengindir ve bunlar vücudunuzun sedef hastalığı gibi enflamatuar cilt sorunlarıyla savaşmasına yardımcı olabilir. Ancak bunun dışında, yaraları iyileştirmeye ve cildinizin yumuşak görünmesine yardımcı olabilirler.

Ayrıca Bakınız: Ceviz Yemenin Faydaları

En önemli faydalarından biri, cilt kanserine yardımcı olabilmesidir. Cevizler sağlıklı yağ bakımından zengin olduğundan, omega-3 asitleri COX-2 oluşumuna yardımcı olur. Bu cilt kanserini önlemede işe yarayabilir.

7. Bitter Çikolata

Bitter çikolata gibi bir tedavi, ruh halinizi artırarak gününüzü daha iyi hale getirecektir. Ancak başka ne daha iyi hale getirdiğini bilmek ister misiniz? Cildiniz.

Ayrıca Bakınız: Çikolata Zayıflatır Mı?

Bitter çikolata, iltihabı azaltan ve bağırsak iyileşmesine yardımcı olan zengin bir probiyotik kaynağı olarak yaşlanma sürecini yavaşlatabilecek antioksidanlar içerir. Ayrıca güneşten korunma aracı olarak kullanılır ve cildinizi yumuşatır. İnanılmaz değil mi?

8. Tarçın

Tarçın tatlı kokusuna zaten aşık olduysanız, cildiniz için ne kadar iyi olabileceğini duyana kadar bekleyin. Temel olarak, cilt güzel bir yön alacaktır, çünkü tarçın kan dolaşımını teşvik eder. Ayrıca, kan şekeri seviyelerini de dengeleyebilir.

Aynı zamanda, bu baharatın bir kısmını sağlıklı cilt diyetinize eklerseniz, yağlı cilt artık böyle bir sorun olmayacaktır. Bu nedenle, tarçını kendi yararınıza kullandığınızdan emin olun.

9. Havuç

Havuç, gözler için yararlı oldukları sayesinde bu büyülü sebzeler olarak biliniyor. Ama hepsi bu kadar değil.

Havuç, A vitamini ve beta-karoten içerir. Bunlar, cildinizin gözeneklerini tıkayabilecek rahatsız edici ölü cilt hücreleriyle uğraşmanızı önleyecektir. Hücreler fazla üretilmeyecektir, bu nedenle ölü cilt hücreleri nedeniyle ortaya çıkan akne veya diğer sorunlara veda edebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Havuç Yemenin Faydaları

Havuçlar A vitamini açısından çok zengin olduğu için cilt kanseri hücrelerinin üretimlerinde de büyük bir azalma olacaktır. Yani, bu sebzeleri diyetinize ekleyerek kaybedecek bir şeyiniz yok.

10. Hindistan Cevizi

Hindistancevizi sever misiniz? Çünkü bu durumda, sağlıklı cilt diyetinize eklemekte zorluk çekmeyeceksiniz. Hindistan cevizi iç kısmı su içerdiğinden, cildinizi nemlendirmek için harika bir yoldur.

Ayrıca Bakınız: Hindistancevizinin Faydaları

Ayrıca, birçok sorunu tedavi etmek için oldukça popüler olan bir şey hindistancevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı normalde yemek pişirmek için kullandığınız yağın yerini alabilir ve daha sağlıklı bir seçenektir. Ve potasyum içerdiğinden, cilt hücreleriniz besinleri çok daha kolaylaştıracak ve teniniz çok pürüzsüz görünecektir.

11. Domatesler

Parlayan ciltler için yiyecek arayanlar domatesleri sevecekler. Sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi korumak söz konusu olduğunda şaşırtıcı yeteneklere de sahiptirler.

Ayrıca Bakınız: Domates Yemenin Yararları

Güneşlenmeyi seven bir kadınsanız, domateslere bir şans vermelisiniz. Güneş hasarına karşı size yardımcı olan bir çok antioksidan var. Harika değil mi? Beslenmenize ekleyin, cildiniz UV hasarına karşı daha iyi bir korumaya sahip olacaktır.

12. Avokado

TV veya Internet reklamlarında gördüğünüz tüm pahalı, yaşlanma karşıtı kremleri unutun. Avokado, daha yaşlı görünmeye ve çekiciliğinizi kaybetmeye başladığınızdan korktuğunuzda, yaşlandığınız anti-ageing arkadaş olmalıdır.

Ayrıca Bakınız: Avokado Yağının Faydaları

Avokado çok sayıda tekli doymamış yağ asidi içerir. Cildinizi güçlendirebilir ve nemlendirebilir. Böylece erken yaşlanmaya daha az eğilimli olur, özellikle ultraviyole radyasyondan kaynaklanıyorsa.

Ayrıca potansiyel UV hasarı konusunda endişeleniyorsanız, avokadolar da bu konuda büyülüdür. Bileşimindeki yağlar, yağda çözünen vitaminleri emecek ve sizi güneş hasarından koruyacaktır.

Ayrıca Bakınız: Akneler İçin Avokado Maskesi

13. Sarı Biber

Herkes yaşları ilerledikçe bile genç ve güzel görünmek istiyor. C vitamini, sarı biber de dahil olmak üzere birçok meyve ve sebzede bulunur.

Bu sebzeleri sağlıklı cilt diyetinize ekleyerek, kolajen üretimini arttırıyorsunuz. Bu, cildinizi güçlendirmeye ve daha genç görünmesini sağlayacaktır. Kırışıklıklar en büyük korkularınızdan biriyse, sarı biber tüketerek onları önlemeye çalışabilirsiniz. Sağlık yararlarının yanı sıra tatlı ve lezzetlidirler ve bu şekilde veya salatalarda tüketilebilirler.

14. Yaban Mersini

Küçük, lezzetli ikramların yanı sıra, bu küçük meyvelerin birçok antioksidan etkisi vardır. Daha güçlü kollajen üreteceğinizden ve güçlü, sağlıklı bir cildi teşvik edeceğinden daha az ölü hücreniz olacak. Ayrıca, bileşimlerindeki yağ asitleri nedeniyle enflamatuar cilt sorunlarını azaltabilirler

Son olarak, erken cilt yaşlanmasını da önleyebilirler. Sonuçta, bu sağlıklı besinleri tüketerek kaybedecek bir şeyiniz yok.

Son düşünceler:

Ne yediğinize dikkat etmelisiniz, çünkü cildinizde gösterebilir. Kimse kendinizi her zaman tedavi edemeyeceğinizi söylemez, ancak sağlıklı bir vücuda, zihne ve nihayetinde cilde sahip olmak için dengeli beslenmeyi sürdürmek önemlidir. Umarız, parlayan ciltler için bu yiyecekler hayatınızı ve cildinizi bundan sonra daha iyi hale getirecektir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önemli Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status