Grip Aşısı ve Gebelik: Yeni Araştırmalar

Piyasadaki bu kadar çok madde, ilaç ve yiyecek varken, kadınların hamilelik döneminde vücutlarına neyin güvenli neyin girilmeyeceğini bilmek bazen zor. Grip aşısı söz konusu olduğunda, birçok doktor ve hamile anne, hamileyken daha güvenli olduğu düşünülen ve aşılardan kaçınan yolu izledi.

Bununla birlikte, Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji tarafından yayınlanan son araştırmalar, en azından hamileliğin ilk üç ayında, önlemin gereksiz olabileceğini gösteriyor.

Çalışma, beş yıllık bir süre boyunca 10.000’den fazla kadını izleyerek influenza aşısının ilk üç aylık gebelikler üzerindeki etkilerini izledi. Sonuç olarak, ilk üç aylık döneminde grip aşısı olan bir annenin “majör malformasyon oranlarındaki artışla ve genel ölü doğum oranındaki düşüşle ilişkili olmadığı” sonucuna vardılar.

Tabii ki, hamile annelerin aşılanmasıyla ilgili en büyük endişe, fetüsün grip virüsünün girişini kaldıracak donanıma sahip olmayabileceği veya uygun antikorları yaratamayacağıdır. Ancak bu araştırma, en azından grip aşısı söz konusu olduğunda, bu sorunlar bir sorun oluşturmuyor gibi görünmesini sağlıyor.

Mayo kliniği gibi kuruluşlar bir süredir özellikle hamile kadınlara grip aşısı yapılmasını önermektedir. Bu nedenle bu yeni araştırma, anne adaylarının seçimlerinde daha emin olmasını sağlamalıdır.

Bununla birlikte, hamilelik sırasında aşı yaptırıp yaptırmama gibi kararların, anne ve doktor tarafından vaka bazında verilmesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

İnfluenza aşısının 6 aylıktan küçük bebekler için hala güvensiz olduğu düşünülmektedir ve bu özel çalışma yalnızca ilk üç aylık gebeliklerdeki aşının sonuçlarını ele almaktadır.

Grip değişime uğradığından, her aşılama sizi yalnızca mevcut grip sezonu için korur. abau nedenle geçen yılki aşılama bu yıl etkili olmayacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status