Hamilelikte Yemeniz Gereken Kalsiyum Zengini Besinler

Gebe kaldığınızı öğrendikten sonra, doktorunuz kalsiyum alımını artırmanızı tavsiye edecektir. Gebelikte kalsiyum alımı, fetüsün iskelet gelişimini sağlamak için oldukça önemlidir. Yetersiz kalsiyum alımı, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde osteoporoz riskini artırabilir.

Hamilelikte sağlıklı ve düzenli beslenmek önemlidir. Beslenme programınızda kalsiyum açısından da zengin gıdalara yer vermeniz gerekir. Hamilelikte yiyebileceğiniz, kalsiyum açısından zengin gıdaları yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

1. Süt:

Süt, tüm yaş grupları arasında popüler olan kalsiyum kaynağıdır. Sabah bir bardak süt içmek, güne sağlıklı başlamak ve formda kalmanın en iyi yoldur. Yoğurt, peynir gibi diğer süt ürünleri de kalsiyum açısından zengin gıdalardır. Eğer süt ürünlerine karşı alerjiniz varsa, doktorunuza danışmalısınız.

2. Turunçgiller:

Gebelikte tüketebileceğiniz kalsiyum açısından zengin gıdalara portakal gibi turunçgilleri örnek verebilirsiniz. İçerdikleri C vitamini ve antioksidanlar sağlık açısından önemlidir.

3. Hurma:

Bu egzotik meyve enerji ve besin değeri doludur. Kalsiyum açısından zengindir. Bu nedenle, kemik ve diş sağlığını korumaya yardımcıdır.

4. Kuru İncir:

Kuru inciri atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Kalsiyum açısından zengin olmasının yanı sıra, lif içeriği de yüksektir. Bebeğinizin kemiklerinin güçlenmesindeki öneminin yanı sıra, kabızlığa da iyi gelir.

5. Çin Lahanası:

Yeşil yapraklı bir sebzedir ve lahana ailesinin bir üyesidir. Çin mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle, hamilelikte laktoz intoleransı olan ve inek sütü tadını sevmeyen gebe bayanlar yiyebilir.

6. Yulaf Ezmesi:

Kalsiyum, riboflavin, karbonhidrat, folik asit, potasyum açısından zengindir. Bir süre açlık hissini bastırır ve kahvaltıda yiyebileceğiniz sağlıklı bir besindir.

7. Kale:

Kalsiyum deposu bir bitkidir. Salata olarak tüketilebilir. Hamilelikte kalsiyum eksikliğini önlemek için bu tür yeşil yapraklı sebze ve bitkiler yiyebilirsiniz.

8. Badem:

Bu sağlıklı kuruyemiş, kalsiyum zenginidir ve E vitamini içerir. Atıştırmalık olarak hamilelikte tüketebilirsiniz.

9. Brokoli:

Brokoli gebelik sırasında iyi bir dozda kalsiyum sağlar. Bu sebzeyi turpgillerle birlikte tüketebilirsiniz.

10. Tofu:

Tofu olarak bilinen soya peyniri, gebelikte yiyebileceğiniz kalsiyum zengini yiyeceklerden biridir. Kalsiyumun yanı sıra, magnezyum, proteinler ve demir içerir. Çok yönlü faydaları vardır ve besleyicidir.

Hamilelikte yukarıda yer alan kalsiyum zengini gıdaları yeteri miktarda, aşırıya kaçmadan tüketmeye özen gösterin. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status