Hamilelikte 13.Hafta: Bebek Gelişimi ve Vücutta Değişiklikler

Hamileliğinizin 13.haftası ile birlikte ikinci trimester dönemine girmiş bulunmaktasınız. Gebeliğin ilk trimester dönemi hamileliğin 1.haftası ila 12.haftası arası sürer. Ya da başka bir deyişle, gebeliğin ilk 3 ayını kapsar.

İkinci trimester ise gebeliğin 13.haftasında başlar ve 27.haftaya kadar devam eder. Vücudunuzdaki değişiklikler görünür hale geldikçe hem siz hem de eşiniz kalbinizde kabaran heyecanı hissetmeye başlayacaksınız.

İkinci üç aylık dönemde, hamilelik belirtileri azalmaya başlar ve anne adayı “balayı” olarak da adlandırılan döneme girer. Düşük riski de önemli ölçüde azalmıştır. Ek bir avantaj olarak, bu sefer cinsel dürtülerinizde olumlu bir değişiklik fark edebilirsiniz.

Hamileliğin 13. Haftasında Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler:

Hamileliğin 13. haftasından itibaren rahmin genişlemesi ile birlikte vücudunuz da fiziksel olarak değişim sürecine girer. Hamileliğin 13.haftasında anne adaylarında yaygın görülen belirtilere ve değişimlere bir de yakından göz atalım:

1. Bel Çevresinin Kalınlaşması:

Artık bel çevreniz kalınlaşmaya başladığı için kıyafetleriniz sizi rahatsız etmeye başlayabilir. Artık hamile kıyafetleri ve rahat kıyafetler tercih etme zamanı gelmiştir.

2. Mesane Üzerindeki Baskıların Hafiflemesi:

Hamileliğinizin 13.haftasına kadar mesane üzerindeki baskıdan dolayı sık idrara çıkma hissi size zor anlar yaşatmış olabilir. Ancak bu haftadan sonra sık idrara çıkma hissi azalmaya başlayacaktır.

3. Vajinal Sızıntı:

Doğum kanalını enfeksiyondan korumak için vajinal akıntı artabilir. Akıntı daha çok süt görünümünde ve hafif kokulu olabilir.

4. Pelvik Ağrı:

Bu dönemde pelvik ağrı ve karın ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Rahim bu hafta içerisinde daha fazla rahatsızlığa neden olur. Ancak ağrılar şiddetli olsa da endişelenmeyin.

5. Ağrılı Akıntı:

Eğer vajinal akıntı kanlı ise veya pelvik ağrı söz konusu ise göz ardı etmeyin ve mutlaka doktorunuza danışın. Bu durum aynı zamanda olası bir düşük belirtisi olabilir. Hemen sağlık kuruluşuna başvurunuz.

6. Sürekli Mide Yanması:

Mide yanması hamilelikte bayanlara sıkıntılı zamanlar yaşatan belirtilerden biridir. Mide yanmasına hormonlar neden olur ve bu konuda yapacak bir şey yoktur.

7. Göğüslerde Değişiklikler:

Göbek çevresi ve göğüsler artık büyümeye başlar. Göğüsler daha dolgun hale gelir. Henüz bebeğinizi kucağınıza alıp emzirmeye başlayacağınız günlere daha çok olsa da, göğüsleriniz emzirmeye hazırlık için kolostrumu üretiyordur. Meme kanalları büyümektedir. Tüm bu değişiklikler nedeniyle göğüslerinizde hassasiyet ve biraz acı hissi olabilir. Göğüsleriniz süt üretimi için hazırlık yapmaya başladığı için göğüslerinizde şişlik hissedebilirsiniz. Meme üzerinde, deri altında damarların görünümünü belirginleşmeye başlar.

Hamileliğin 13. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler:

 • Gebeliğin 13. haftasında bebeğinizde meydana gelen en şaşırtıcı değişikliklerden biri onun minik ellerinde parmak izinin gelişmesidir.
 • Bebeğinizin çoğu özelliği tam gelişmiştir ve bebeğiniz artık küçük bir insan gibi görünmektedir.
 • Bebeğinizin teninin altında herhangi bir yağ olmadığından damarları ve organları görünecek kadar şeffaftır. Ayva tüyü olarak da adlandırılan ince, yumuşak tüyler ile kaplıdır.
 • Böbrek ve idrar yolları artık tamamen işlevseldir.
 • Daha önce yuttuğu amniyotik sıvı artık vücudu dışına atılır.
 • Artık ses telleri de gelişmiştir.
 • Göz kapakları kaynaşmaya devam etmektedir.
 • Kaslar ve sinirlere mesaj göndermek için beyninin gerekli bağlantıları artık oluşmuştur. Bu nedenle, bebeğinizin serbestçe hareket etmesi ve itme ve çeşitli pozisyonlar için kaslarını kullanması mümkündür. Yakında bebeğinizin tekmelerini hissetmeye başlayacaksınız.
 • Vücudu henüz orantısız olsa da gelişimi hızla devam etmektedir. Vücudu inanılmaz bir hızda büyümektedir ve artık başı vücudunun 3’de 1’i kadardır. Kafası artık vücudunun en büyük parçası değildir.
 • Bebeğiniz bu dönemde esneyebilir ve hıçkırabilir.
 • Bebeğiniz parmağını ağzına götürebilir. Ancak emme eylemi daha sonra gerçekleşecektir.
 • Gebeliğin 13.haftasında bebeğiniz yaklaşık 7.5 cm uzunluğundadır ve ağırlığı ise yaklaşık olarak 35 gramdır.

Bu yazımızda 13 haftalık hamilelik belirtileri, anne ve bebeğin vücudunda meydana gelen değişiklikler hakkında bilgiler verdik.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status