Hamilelikte 21.Hafta: Bebek Gelişimi ve Vücutta Değişiklikler

Hamileliğin 21. haftasında gebelik hormonları sadece büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda anne adayının vücut yapısında da değişikliklere neden olur. Kan hacminin artması, ağırlık merkezinin değişmesi ve kan basıncında değişiklikler meydana gelir.

Karnınızın büyümesi ile birlikte rahat uyku pozisyonu seçmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Artık bebeğiniz de aktif hale gelmektedir ve heyecan verici şekilde tekmelerini hissetmeye başlayabilirsiniz.

Hamileliğinizin 21.haftasında kilonuzu kontrol etmenizi ve doğumu beklerken her anın tadını çıkarmanızı öneriyoruz.

Hamileliğin 21. Haftasında Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

Artık gebeliğinizin ikinci yarısındasınız ve bu hafta boyunca vücudunuzda inanılmaz bir değişiklik fark edebilirsiniz. 21 haftalık hamile bayanların vücutlarında meydana gelen değişiklikler şunlardır:

  • Artık karnınız daha belirgindir. Rahat elbiseler giymenizi öneriyoruz.
  • Göbeğinizin görünümünde değişiklikler fark edeceksiniz. Yakında büyüyen bebeğinizin tekmelerini hissedebilirsiniz.
  • Karnınızın büyümesinin yanı sıra; göğüsleriniz, ayaklarınız ve elleriniz de şişmiş görünebilir.
  • Hamileliğinizin 21.haftasına kadar yaklaşık 7 kilo almış olabilirsiniz. İştahınız artabilir ve sık sık açlık hissi ortaya çıkabilir.
  • Vücudunuzdaki değişiklikler bacaklarınızda ağrı ve kramplara neden olur. Kendinizi rahat hissettirecek ayakkabılar giyin.
  • Hamileliğin ikinci yarısında ruh haliniz canlanarak, güvenlik duygusu gelebilir. Duygu kontrolünü yeniden kurabilirsiniz. Hamilelik belirtileri ile başa çıkmayı öğrendikçe, endişeleriniz azalabilir.
  • Rahim büyümeye devam ettiği için bağırsakları zorlamaya devam eder. Mide ekşimesi sorunu olabilir.
  • Kasılma sıklığı artmaya devam eder.
  • Yüzünüzde ve cildinizde koyu benekli lekeler ortaya çıkabilir. Bu lekeler melazma ve chlosma olarak adlandırılır. Hamilelikte cilt lekelenmesi vücudunuzdaki hormonal değişiklikler nedeniyle artan deri pigmentasyonundan kaynaklanmaktadır. Genellikle alın ve yanaklarda olur.  Güneş ışınlarına direk maruz kalmamaya özen gösterin.

Hamileliğin 21. Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Bebeğiniz, karşılaştığınız hamilelik belirtilerinden rahatsız değildir ve rahimde rahatça büyümesine devam etmektedir. 21 haftalık gebelikte bebeğiniz bir havuç ya da muz benzeri büyüklüktedir. Bebeğiniz neredeyse 26.7 cm uzunluğundadır. Bebeğinizin ağırlığı ise yaklaşık 360 gram kadardır.

Hamileliğin 21.haftasında bebeğinizde meydana gelen değişiklikler şöyledir:

1. Hareketlilik:

Artık bebeğinizin rahim içerisindeki tekmelerini hissediyor olabilirsiniz. Pembemsi kırışık bir cildi olmasına rağmen, amniyotik sıvı içerisinde sevimli bir şekilde yüzmektedir.

2. Görme Duyusu:

Göz kapakları kapalıdır, gözlerini süsleyen güzel kirpikleri ve kaşları vardır. Kapalı göz kapakları, ışık ve karanlık arasında ayrım yapabilir ve ışık uyaranlarına yanıt verebilir.

4. Vernix Üretimi:

Tırnakları oldukça keskindir ve eğer vernix caseosa ile korunmasa cildine hasar verebilir.

5. Olgun Sindirim Sistemi:

Sindirim sistemi, rahmin dışındaki yaşam için hazırlanarak olgunlaşıyor. Mekonyum (ilk kaka) miktarı artmaktadır.

6. Gelişme:

Bebeğiniz gelişmeye devam etmektedir ve hareketleri rahim duvarları üzerinde güçlü bir etki yaratmaktadır. Bir kız bebek için, vajina artık yerini almaya başlar.

7. Yutma Yetenekleri:

Amniyon sıvısının tadının yediğiniz yemeğe göre değişmesi size sürpriz olarak gelebilir.

Bu yazımızda 21 haftalık hamilelik belirtileri, anne ve bebeğin vücudunda meydana gelen değişiklikler hakkında bilgiler verdik.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status