Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

Hamilelikte anne karnındaki bebeğin gelişimi dışında anne adaylarında fizyolojik, fiziksel ve ruh hali değişiklikleri de yaşanmaktadır. Fetüs geliştikçe, hamilelik ile ilgili bazı hafif ve orta dereceli komplikasyonlar ile de baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Hamilelikte ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan biri ise karpal tünel sendromudur.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendorumu, el ve bilek kanallarında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Karpal tünel sendromu parmaklarda ağrı, ellerde karıncalanma, güçsüzlük ya da uyuşma hisleri ile kendini gösterir. Bu belirtiler ele giden medyan sinirin bilekteki karpal tünelden geçerken orta sinir basıncı ile sıkışması sonucu ortaya çıkar. Belirtiler her iki elde de görülebilir ve ataklar anlık olabilir.

Nitekim karpal tünel sendromu genellikle ofis işleri ile uğraşan ya da bilgisayar önünde her gün en az birkaç saat geçiren kişilerde daha sık görülür. Genellikle hamilelikle bağlantılı olarak vücudun bazı kısımlarının ve sinirlerin şişmesi ile tetiklenir. Belirtileri çoğunlukla doğum öncesi tedavi olmadan geçmektedir.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Nedenleri

Hamile olduğunuzda, vücudunuz sıvı tutar ve şişer. Bu şişlik karpal tünel üzerine baskı yapar ve median sinirde sıkışma olur. Median sinir parmakların hissiyatı ve parmak kas hareketlerinde önemli rol oynar.

Karpal Tünel Sendromu Hamilelikte Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınların büyük çoğunluğunda bu sendromdan kurtulabilmeleri için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı kadınlarda cerrahi müdahale de gerekebilir.

Hamilelikte karpal tünel sendromu tedavisi için cerrahi olmayan ve ev tabanlı yöntemler önerilir. Böylelikle el ve parmaklarda uyuşma gibi semptomların azalması amaçlanır. Aşağıda karpal tünel sendromu olan hamile bayanlar için birkaç öneri yer almaktadır.

  • İlk etapta semptomların ilerlemesini durdurmak için bazı tedbirler almak gerekir. Klavyede yazı yazmak gibi tekrarlayan görevlerde bir süre mola vermeyi ihmal etmeyin. Bu sayede belirtilerde azalma olabilir ve az da olsa bir rahatlama hissedebilirsiniz.
  • Eğer ofiste uzun saatler geçiriyorsanız, rahat ve doğru mobilyalar seçin. Örneğin, yüksekliği ayarlanabilir bir sandalye kullanırsanız el ve bileklerinize daha az baskı olur. Benzer şekilde, parmakları zorlamadan çalışmak için avuç ile ergonomik olarak tasarlanmış bir klavye alabilirsiniz.
  • Eğer geceleri parmaklarınızda uyuşma ve ağrı ortaya çıkarsa, bilek pozisyonunu dengelemeye çalışın. Bunun için de özel olarak geliştirilmiş bir bileklik kullanabilirsiniz. Yumuşak bir yastık veya minder ile uyumayı deneyin.

Karpal tünel sendromu hamilelikte oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Semptomları kontrol altına almak ve hastalık hakkında daha detaylı bilgi edinmek için doktorunuza danışabilirsiniz. Bu sendromu yaşayanlar makalemiz altındaki yorum bölümünden okuyucularımızla deneyimlerini paylaşabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status