Hamilelikte Ekmek Yemenin 9 İnanılmaz Faydası

Hamilelikte besleyici ve sağlıklı gıdalar ile beslenmek çok önemlidir. Gebe kaldığınızı öğrendikten sonra hangi yiyecekleri daha fazla tüketmeniz ya da az tüketmeniz konusunda bazı endişeleriniz olabilir. Özellikle anne adaylarının hamileyken ekmek tüketimi konusunda akıllarında soru işaretleri olabilir.

Ekmek; temel besinler, lif ve mineral deposudur. Hamilelikte ekmek yemenin başlıca faydalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1. Sindirimi Artırır:

Tam buğday ekmeği, yüksek oranda sindirim artırmaya yardımcı olan diyet lifleri içerir. Yüksek lifli ekmekler, bağırsak hareketi düzenini korumaya yardımcı olur. Gebelikte ishal ve kabızlık sorunlarını azaltır.

2. Kolesterol Seviyesini Korur:

Ekmekte bulunan tam tahıllar yük lif içerdiğinden, kan kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Kalp hastalığı riskini de azaltır.

3. Kan Basıncını Düşürür:

Yüksek tansiyondan muzdarip olan gebe kadınlarda aşırı stres ve zihinsel yorgunluk gibi belirtiler olabilir. Ekmek tüketmek, vücudunuzdaki normal kan basıncı seviyesini düşürerek, kolesterol ve trigliserid düzeylerini korumaya yardımcı olacaktır.

4. Kan Şekerini Düzenler:

Anne adayları gebelik diyabetine yatkındırlar. Hamilelik, gestasyonel diyabete neden olabilir. Tam buğday ekmeği, kan şekerini korumaya da yardımcı olur.

5. Kalsiyum Açısından Zengin:

Bebek bekleyen annelerin iyi miktarda kalsiyum almaları gerekir. Kalsiyum içeren gıdalar yemek, bebeğin büyüme ve gelişimine yardımcı olur. Tam buğday ekmeği, hamile kadınlar için faydalıdır. Ilımlı bir miktarda kalsiyum içerir.

6. C Vitamini Kaynağı:

Yüksek kalsiyum içeriği dışında, tam tahıllı ekmek de C vitamini kaynağıdır ve bağışıklığı artırarak, bazı besin değeri eksikliklerini engeller.

7. Metabolizmayı Korur:

Tam buğday ekmeği B vitamini, tiamin, riboflavin ve niasin kaynağıdır. Tüm bu temel unsurlar, metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur.

8. Astım Riskini Azaltır:

Gebelikte kepekli ekmek ve tam buğdaylı ekmek tüketmek, astım ve solunum rahatsızlığı belirtilerini hafifletir.

9. Safra Taşlarını Önler:

Tam tahıllı ekmek gibi yüksek oranda lif içeren gıdalar yemek, safra taşı riskini önlemeye yardımcı olur.

Ekmeğin Besin Değerleri:

1. Lif:

Tam tahıllı ekmekler kepekli veya diyet lifleri yüksek miktarda içerdikleri için kalp sağlığını korumak da dahil olmak üzere sağlık üzerinde pek çok faydaları bulunur.

2. Protein:

Tam buğday ekmeği, buğday gluteni içerir ve bu besin değeri bebeğin büyüyüp gelişmesinde faydalıdır.

3. Karbonhidratlar:

Tam tahıllı ekmekler karbonhidrat içermeleri nedeniyle anne adaylarına optimum enerji sağlarlar. Karbonhidratlar düşük glisemi endeksine sahiptir ve annelerde diyabet riskini önler.

4. Buğday Tohumu:

Tam tahıllı buğday ekmekleri; E vitamini, Omega 3 yağ asitleri ve folat gibi besinler açısından zengindir. Bu besinler, iltihaplanma veya kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur ve genel refah sağlar.

Hamilelikte Ekmek Yemenin Zararları:

Gebelikte ekmek yemek, anne adayları için son derece faydalıdır. Ancak, bazı yan etkilerin de ortaya çıkması olasıdır. İşte, bu olası yan etkilerden bazıları şöyledir:

  • Ekmek gluten içerir. Sindirimi zor kılan bir kompozit protein biçimidir.
  • Buğday ekmeği Amilopektin A içerir ve hızla kan şekeri düzeyini artırır.

Hamilelikte ekmek yemenin faydaları ve zararlarından bu yazımızda bahsettik. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status