Hamilelikte Sarımsak Yenir Mi? Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra kötü beslenme alışkanlıklarınızı geride bırakmalı ve sağlıklı besinler ile beslenmeye özen göstermelisiniz. Hamile bayanlar, bazı gıdaları tüketmeden önce bir takım şüpheler edinebilirler. Örneğin; “hamilelikte sarımsak yemek zararlı mı?” diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Sarımsak, sağlığımıza çeşitli faydalar sağlayan bir bitkidir.

Genelde yemeklere lezzet ve aroma katması için kullanılan sarımsak, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlü tutar. Eğer gebelikte sarımsak yemenin kendiniz ve bebeğiniz için güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Sarımsak Yemek Zararlı Mı?

Dünya çapında birçok kültürün mutfağında kullanılan bu sihirli yiyecek, sağlığımıza birçok fayda sağlamaktadır. Keskin ve farklı bir kokusu olmasına rağmen, genel sağlığımız için çeşitli yararları bulunmaktadır.

Pek çok kültürde, kadınlar günlük düzenli diyetlerinin bir parçası olarak hamile iken sarımsak yemektedirler. Az miktarlarda sarımsak yemek hamilelikte güvenli olarak kabul edilir. Ancak hamilelikte sarımsak takviyesi almak ya da tıbbi ilaçlarla birlikte kullanımı güvenli değildir.

Hamilelikte sarımsak tüketmenin oluşturduğu riskler hakkında henüz fazla bir tıbbi bilgi yoktur. Ancak her gıdada olduğu gibi sarımsağı da hamileliğiniz boyunca aşırıya kaçmadan küçük miktarlarda yemeniz en iyisidir.

Hamilelikte Sarımsak Yemek Faydalı Mıdır?

Hamile iken sarımsak yemek son derece önemlidir. Sağlığımıza çeşitli faydalar sağlamaktadır. Ancak, şüpheleriniz varsa, doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak yemeye başlayabilirsiniz. Sarımsak yemenin faydaları şunlardır:

1. Saç Dökülmesini Önler:

Sarımsak; yüksek miktarda allisin olarak bilinen kükürt esaslı bir bileşik içerir. Sarımsakta bulunan bu madde, saçların uzamasını teşvik eder ve saç dökülmesini önler. Aynı zamanda saç dökülmesi sorunu olan kişiler için de faydalıdır ve bu sorunu azaltır.

2. Kan Basıncı Ve Kolesterolü Düşürür:

Sarımsakta bulunan allisin maddesi, aynı zamanda kolesterolü düşürmeye ve kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

3. Kanseri Önler:

Düzenli olarak sarımsak yemek; bazı kanser türleri, özellikle kolon kanserine karşı koruyabilir.

4. Soğuk Algınlığı, Grip ve Enfeksiyonlara Karşı Etkili:

Sarımsak; vücudumuzda zararlı bakterileri azaltır ve bağışıklık sistemini sağlıklı tutmamıza fayda sağlar. Bu nedenle, soğuk algınlığı ve grip gibi çeşitli enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

5. Vajinal Enfeksiyon Tedavisine Yardımcı Olur:

Sarımsak; kronik kandidiyazis rahatsızlığı gibi çeşitli vajinal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilir.

Sarımsağın Olası Yan Etkiler:

Sarımsak sağlıklı bir bitki olarak bilinir, ancak sarımsak yemek bazen olumsuz bir reaksiyona neden olabilir. Sarımsak tüketmek, aşağıda yer alan komplikasyonlara neden olabilir:

  • Taze sarımsak yemek, kanama riskini artırabilir. Eğer sarımsak yedikten sonra herhangi bir lekelenme veya vajinal kanama olursa, mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Bazı durumlarda, sarımsak tüketmek mide ya da sindirim sorunlarına neden olabilir. Eğer herhangi bir rahatsızlık fark ederseniz, doktorunuza danışınız.
  • Eğer düşük kan basıncı rahatsızlığınız varsa, sarımsak kan basıncını düşürmeye yardımcı bir besin olduğu için sarımsak yemekten uzak durun.
  • Sarımsak yemek bazen özellikle cerrahi durumunda, kanamayı durdurmayı zor hale getirebilir. Çünkü kan inceltici özelliğe sahiptir. Herhangi bir komplikasyonu önlemek için hamilelikte ne kadar sarımsak tüketmeniz gerektiğini doktorunuza danışınız.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status