Hamilelikte Yatak İstirahati Gerekli Mi? Öneriler

Doktorunuzun size gebelik sırasında neden yatak istirahati tavsiye ettiğini merak ediyorsanız, bu sorunuzun yanıtını makalemizde detaylı olarak bulabilirsiniz.

Hamile bayanlara doktorları yatak istirahati almalarını önerebilir. Yatak istirahati genellikle hamile kadınların yüzde 70’ine tavsiye edilir. Yani, doktorunuz size yatak istirahati önerdiyse endişelenecek bir durum yoktur. Sağlıklı ilerleyen normal bir gebelikte çok fazla dinlenmek tavsiye edilmiyor olsa da, doktorunuzun yatak istirahatini önermesini gerektirecek bazı koşullar vardır.

Gebelik Sırasında Yatak İstirahati Gerekli Mi?

Gebelikte yatak istirahati temelde sadece banyo ya da tuvaleti kullanma gibi bazı temel faaliyetlerle sınırlı kalmak anlamına gelmez. Yatarak dinlenmek sizlere çok fazla enerji tasarrufu sağlar ve gebelik komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur.

Neden Doktorlar Gebelik Sırasında Yatak İstirahati Önerirler?

Doktorunuz hamileliğiniz sırasında size çeşitli sağlık sorunlarınız için tam yatak istirahati yapmanız gerektiğini söyleyebilir. Hamilelikte yatak istirahati önerilmesinin başlıca nedenleri şöyledir:

1. Kanama

Gebelik sırasında bazen hafif bir kanama veya lekelenme olabilir. Doktorunuz kanama durana kadar istirahat etmenizi tavsiye edebilir. Hatta bazen hamilelik boyunca istirahat etmeniz gerekli olabilir.

2. Yetersiz Serviks

Yetersiz serviks hamile kadınlarda düşük yapma riskini arttırabilir. Doktorunuz küçük bir rahim ağzı operasyonundan sonra yatak istirahatı önerebilir.

3. Kan Basıncı Değişiklikleri

Hamile kadınlarda tansiyon sorunu nedeniyle doktor tarafından yatak istirahatı önerilebilir. Yine, bazı aktiviteler kısıtlanabilir. Eğer hamilelikte yüksek tansiyon çıkarsa, başka bir hastalığı tetiklememesi için yine yatak istirahatı önerilir.

4. Çoğul Gebelik

İkiz veya üçüz bebek bekleyen anne adaylarına da bazı durumlarda zorunlu yatak istirahatı önerilebilir.

Diğer sebepler:

  • Plasentadaki komplikasyonlar
  • Erken doğum
  • Düşük ya da ölü doğum
  • Gebelik diyabeti

Gebelikte Yatak İstirahatının Faydaları

Doktorunuz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını güvende tutmak amacıyla bazı günlük aktivitelerinizi sınırlandırmanızı ve yatak istirahati yapmanızı önerebilir. Gebelikte istirahatin faydaları şunlardır:

  • Yatak istirahati rahimde her türlü basıncı özgür kılmaya yardımcı olabilir.
  • Yatak istirahati kalbin üzerindeki stresi düşürür ve böylece kan akışı böbreğe doğru artar, bu da sıvıların birikmesini önler.
  • Optimum yatak istirahati da rahim içinde kan dolaşımını artırır ve bebek için ekstra besin ve oksijen bulunmasına yardımcı olur.
  • Yatak istirahati vücutta stresle ilişkili hormonlar olan katekolamin seviyelerini de düşürür. Bu hormonların yüksek olması kasılmaları arttırır.

Hamilelikte Yatak İstirahati Nasıl Yapılır?

Hamilelikte yumuşak ve rahat bir yatağa uzanarak istirahat etmek iyi gelebilir. Ancak eklem ağrıları, iştah azalması, kas tonusunu kaybetmek ve diğer sorunlar yatak istirahatı sırasında gerçekleşebilir. Dinlenirken de aktif olmalı ve kan dolaşımınızı arttırmalısınız. Aşağıda yer alan birkaç adımı takip ederek, yatak istirahatinden kaynaklanan sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

a. Yan Yatmak

Yan yatarken rahim kan dolaşımını maksimize eder ve diğer yatış pozisyonlarına göre daha rahat edebilirsiniz. Uyurken de dengede olabilmek için karın altına ve dizlerin altına yastık koyabilirsiniz. İdeal yükseklikte yumuşak bir yastık tercih edin. Her saat başı yatış pozisyonunuzu değiştirerek, yani diğer tarafa dönerek ağrıları ve tahrişleri önlediğinize emin olun.

b. Kolay Egzersizler

Yorucu egzersizler yapmaktan veya ağır kaldırmaktan kaçının. Yattığınız süre içerisinde de bazı basit egzersizler yapmayı deneyin. Örneğin; stres giderici toplar ile dairesel kol hareketleri yapabilirsiniz. Kol ve ayak kaslarını güçlendirmek için bazı basit egzersizler uygulayabilirsiniz.

c. Sağlıklı Bir Diyet

İştahınız yoksa besin değerleri zengin gıdalar yiyerek vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Yemeklerinizi küçük porsiyonlar halinde yemek, sindirim sisteminizi hızlandırmaya yardımcı olabilir ve mide ekşimesini engeller.

Yatak istirahatında monotonluktan kurtulmak için meşgul olabileceğiniz bir şeyler bulun. Küçük ev işlerini halledebilirsiniz. Kitap okuyabilir ya da internete girebilirsiniz. Anne ve bebek gelişimine dair bilgiler okuyarak zamanınızı geçirebilirsiniz. Yanınızda her zaman bir şişe su bulundurmaya özen gösterin. Arkadaşlarınızla internetten konuşmak da zamanınızı daha eğlenceli geçirmenizi sağlayabilir.

Mümkünse, televizyon bulunan odada yatak istirahati yapın. Sevdiğiniz kanalları izleyerek canınız sıkılmamış olur. Yatakta doktorunuzun önerdiği basit egzersizleri uygulayarak kasılmaları önleyebilirsiniz.

Bebeğinizi kucağınıza alır almaz yorucu aktivitelere başlamamalısınız. İlk birkaç ay yoga, yürüyüş ya da yüzme gibi aktivitelerle uğraşabilirsiniz.

Yorum bölümünden bizlerle kendi deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status