Hamilelikte Baş Dönmesi

Büyük olasılıkla başka bir gebelik semptomu nedeniyle, kısmen hormon ve tansiyon değişikliklerinden gebelikte baş dönmesi sorunu ortaya çıkabilir. Bebek büyümeye devam ederken, rahmin kan damarlarına yerleştirdiği basınç baş dönmesine neden olabilir.

Gebelik döneminde kendinize iyi bakın, düzenli ve dengeli beslenin ve sağlıklı atıştırmalıklar seçin, bol su için, gevşek ve rahat kıyafetler giyin, oturup yatarken yavaşça hareket edin, uzun süre ayakta durmayın. Hamileliğin ikinci yarısı boyunca sırt üstü yatmamaya özen gösterin. Tüm bu öneriler baş dönmesi sorununu en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Gebelikte baş dönmesi neden olur?” Anemi, hiperemezis gravidarum (aşırı sabah bulantısı), hipertansiyon ve preeklampsi gibi bazı rahatsızlıklar da baş dönmesine neden olabilir.

Ne zaman doktora gitmeli?

Eğer hamilelikte baş dönmesi ile birlikte vajinal kanama ya da şiddetli karın ağrısı da eşlik ediyorsa, hemen doktorunuzu arayınız. Bu semptomlar dış gebelik belirtisi olabilir.

Gebelikte Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

Eğer sersemlik hissetmeye başlarsanız oturun ya da hemen uzanın ve göbeğinizi rahatsız etmiyorsa dizlerinizin arasına başınızı koyun. Her zaman sol tarafta yatın. Bu kalp ve beyne kan akışını arttırır. Dehidrasyon, yani vücudun susuz kalması da baş dönmesi yapabilir. Bu nedenle bol su içmeye özen gösterin. Sersemlik, baş dönmesi hissetmeye başladığınızda ne yapmanız gerektiği konusunda doktorunuza danışınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status