Hamilelikte 11.Hafta: Bebek Gelişimi ve Vücutta Değişiklikler

Gebeliğin 11. haftasına hoş geldiniz. Son birkaç hafta ortaya çıkan hamilelik belirtileri, hamileliğin birinci trimester dönemi bitmeyecek gibi hissetmenize neden olabilir. Ancak sizlere güzel haberlerimiz var. Hamileliğinizin 11.haftasına girdikten sonra mide bulantısı, yorgunluk, baş dönmesi ve kusma gibi hamilelik belirtileri azalmaya başlar.

Öte yandan, kabızlık, hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi diğer bazı semptomlar devam edebilir. Artık karnınızda büyüyen bebeğinizin daha fazla besine ihtiyacı olacaktır ve 10.haftadan sonra iştahınız açılmaya başlayacaktır.

Hamileliğin 11. Haftasında Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler:

Fizyolojik olarak, son birkaç hafta değişiklikler fırtına gibi geçse de aynaya baktığınızda dış görünüşünüzde henüz pek bir değişimin olmadığını göreceksiniz. Rahminiz artık pelvik bölgeyi doldurmak için büyümektedir ve yakında bir yumru olarak ortaya çıkacaktır. Yakında erken hamilelik belirtilerine veda ettikten sonra daha belirgin işaretler ile karşılaşacaksınız.

Hamileliğin 11.haftasında anne adaylarında yaygın görülen belirtilere bir de yakından göz atalım:

1. Gaz Sorunu:

Progesteron hormonu, geğirme ve gaz gibi bazı utanç verici rahatsızlıklara neden olabilir. Gastrointestinal sisteminiz yediğiniz yemekleri geç sindirdiği için bu tür rahatsızlıklar ile karşılaşmanız normaldir. Yavaşlayan sindirim sistemi, kanda besin emilimine yardımcı olur ve karnınızdaki bebeğin besin ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda mesane etrafındaki basınç artar ve sık idrara çıkma, idrar kaçırma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

2. Sırt Ağrısı:

Gebelik dönemi boyunca oldukça sık rastlanan belirtilerden biri de sırt ağrısıdır. Tüm hamilelik boyunca büyüyen rahim sırt ağrısına neden olabilir. Pelvik bölgede rahmin özgürce büyümesini sağlayacak kasların gevşemesi için vücut relaksin adı verilen bir hormonu serbest bırakır. Ne yazık ki, sırt ağrısının başka bir nedeni de bu hormon sebebiyle kasların gevşemesidir.

3. İdrar Yolu Enfeksiyonu:

İdrar yolu enfeksiyonu, hamilelik belirtisi değildir ve hayatınızın her döneminde ortaya çıkabilir. Rahim büyüdükçe, mesaneden idrarın tam tahliyesi önlenir ve geride kalan idrar enfeksiyonlara yol açar.

Hamileliğin 11.Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler:

Bebeğiniz amniyotik sıvı içmeye ve çevresinde tekme atmaya başlar. Bu egzersizler onun büyümesine yardımcı olur. Tırnakları şekillenir ve 11. haftaya kadar parmakları üzerinde büyüyerek daha belirgin hale gelirler. Diş tomurcukları da gelişmektedir. Yumuşak kemikleri sertleşmeye başlar. Alnındaki çıkıntı azalır.

Gözleri artık yüzünün ortasına doğru hareket eder ve kulakları kafasının yan tarafında konumlanır. Dış genital bölgesi şekillenmeye ve meme uçları küçük noktalar şeklinde oluşmaya başlar. Bebeğiniz, 4 cm ila 4.3 cm ölçülerindedir. 7 gram ağırlığında olabilir. 11.haftada bebeğin başı vücudunun uzunluğu ve ağırlığının neredeyse yarısını oluşturur.

Bu yazımızda 11 haftalık hamilelik belirtileri, anne ve bebeğin vücudunda meydana gelen değişiklikler hakkında bilgiler verdik.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status