Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kalın bağırsak kanseri belirtileri, bazı sindirim sistemi sorunları ile ortak özelliklere sahip olabilir. Bu belirtiler hastalarda farklılık gösterebilir ve bazı semptomlar kanser olmayan başka bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir. Bu hastalığa sahip olan pek çok kişide, kanser ileri evreye ulaşana kadar herhangi bir semptom görülmemesi yaygındır. Bu nedenle, düzenli sağlık muayenesinden geçmek erken tanı ve başarılı bir tedavi şansı için oldukça mühimdir.

Kalın bağırsak kanseri belirtileri ve bulguları, aşağıdakileri içerebilir:

  • Bağırsak alışkanlıklarında değişikliklerin olması (dört haftadan uzun süre ile ishal, kabızlık veya dışkılama tutarlılığında değişiklik olması gibi)
  • Rektal kanama veya dışkıda kan
  • Ağrı, kramp ve gaz gibi geçmeyen karın rahatsızlıkları
  • Halsizlik ya da yorgunluk 
  • Bağırsakların tamamen boşalmadığı hissi
  • Açıklanamayan kilo kaybı

Kalın bağırsak kanseri erken evrelerde herhangi bir belirti göstermeyebilir. Belirtiler ortaya çıktığında ise, kanserin kalın bağırsaktaki konumu ve büyüklüğüne bağlı olarak bu belirtiler kişiden kişiye farklı olabilir.

Eğer dışkıda kan veya bağırsak alışkanlıklarında kalıcı bir değişiklik gibi kalın bağırsak kanseri semptomları fark ederseniz, doktor randevusu alınız. Kalın bağırsak kanseri rutin taramalarına ne zaman başlanılması gerektiği konusunda bilgi alabilirsiniz. Genel olarak, kalın bağırsak kanseri taramalarına 50 yaşında başlanılması önerilmektedir. Eğer aile öyküsünde bu hastalık varsa veya diğer risk faktörlerine sahipseniz; doktorunuz rutin taramaların daha sık yapılmasını önerebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status