İnflamatuar (İltihabi) Meme Kanseri Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

İnflamatuar Meme Kanseri Belirtileri

Diğer meme kanserlerinin aksine, inflamatuar göğüs kanseri nadiren meme yumrularına neden olur ve mamogramda görünmeyebilir. İnflamatuar (iltihaplı) meme kanseri belirtileri ve bulguları şunları içerir:

  • Göğüs görünümünde birkaç hafta içerisinde hızlı değişim
  • Göğsün birinin yoğunluğu, ağırlığı ve büyüklüğünde görünür değişiklik
  • Renk değişikliği (göğsün derisinde kırmızı, mor, pembe veya çürük görünüm)
  • Etkilenen göğüste anormal sıcaklık
  • Etkilenen memenin derisinde çukurlaşma veya şişlik (portakal kabuğuna benzer görünüm)
  • Hassasiyet, ağrı ya da acı
  • Kol altında, köprücük kemiğinin üstünde veya köprücük kemiğinin altındaki lenf nodlarında büyüme
  • Meme ucunda düzleşme veya içe dönme
  • Antibiyotik tedavisi sonrası semptomların geçmemesi

Diğer meme kanserlerinin aksine, iltihaplı meme kanseri oluşan göğüste belirgin bir yumru, kitle veya şişlik oluşmaz. Bu nedenle, kişinin evde yaptığı kontrollerde veya klinik meme muayenesinde ve hatta mamografi taramasında inflamatuar meme kanseri algılanamayabilir. Ultrason ile de saptamak zor olabilir. Bununla birlikte, inflamatuar meme kanserinin yol açtığı meme yüzeyindeki değişiklikler çıplak gözle görülebilir.

Ayrıca Bakınız: Meme Kanseri Belirtileri

İnflamatuar meme kanseri semptomları hızla gelişebilir ve hastalık hızla ilerleyebilir. Göğsün dokusunda veya görünümündeki ani değişiklikleri doktorunuza bildiriniz.

Hamile veya emziren kadınlarda kızarıklık, şişme, kaşıntı ve ağrı gibi göğüs semptomları çoğunlukla antibiyotiklerle tedavi edilebilen mastit gibi meme enfeksiyonu belirtilerinden kaynaklanır. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, bu semptomlar geliştiği takdirde doktorunuz inflamatuar meme kanseri testleri önerebilir.

Ayrıca Bakınız: Meme Kanseri Nedenleri

İnflamatuar Meme Kanseri Sebepleri

İnflamatuar meme kanseri nedeni bilinmemekle birlikte, bazı risk faktörlerinin bu kanser türünün ortaya çıkmasında etken olabileceği düşünülmektedir.

İltihaplı meme kanserinin göğüs kanallarından birinde hücre değişikliği ile başladığı bilinir. Anormal hücrelerin DNA’sı içindeki mutasyonlar, hücrelerin kontrol dışı büyümelerine ve bölünmelerine neden olur. Biriken anormal hücreler göğüs derisinde lenf damarlarına sızar ve tıkar. Lenf damarlarında tıkanıklık; kızarıklık, şişlik ve deri çukurlaşmasına neden olur. Bu semptomlar, iltihaplı meme kanserinin en yaygın işaretleridir.

Yaş: İnflamatuvar meme kanseri, meme kanserinin diğer yaygın türlerine göre daha genç yaşlarda görülme eğilimindedir. Ortalama teşhis yaşı 52’dir. Buna karşılık, inflamatuar olmayan meme kanseri ortalama tanı yaşı 57’dir.

Cinsiyet: Kadınlarda inflamatuar meme kanseri tanısı erkeklerden çok daha yüksektir.

Obezite: İltihabi meme kanseri tanısı, aşırı kilolu ve obez kadınlarda daha yaygındır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status