Kalp Anjiyosu Neden Uygulanır? Anjiyo Hakkında

Günümüzde çoğu kişi sağlıksız beslenme ve düzensiz bir yaşam sonucu kalp sorunları ile savaşmak durumunda kalmaktadır. Kalp tıkanıklığı ya da kalp damar sertleşmesi olarak bilinen kalp damarlarının daralması sonucu kalpte yaşanan bu sorunlar neticesinde kalp anjiyosu denilen tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bu tedavi uzman kalp doktorunun yapmış olduğu testler sonucunda gerekli olan durumlarda ve uygun olan kişilere uygulanır. Bunun dışında bazı durumlarda bazı riskli hastalık taşıyan kişilere kesinlikle bu yöntem önerilmez.

Örneğin böbrek yetmezliği olan hastalar, kalp yetmezliği olan kişiler, aşırı yüksek ateşi olan kişiler anjiyo için önerilmeyen kişilerdir. Bu kişilere farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Kalp Anjiyosu Neden Günümüzde Uygulanmaktadır?

Günümüzde kalp anjiyosunu gerektiren durumlar konusunda tahmin yürütmek çok zor olmamaktadır. Bunlar içinde en önemlileri sağlıksız beslenme ve sağlıksız bir yaşam biçimidir. Çoğumuz gerek çağın getirmiş olduğu sıkıntılardan gerek ihmal ve dikkatsizlik sonucu sağlıksız bir yaşam sürmekteyiz. Sağlıksız yiyecekler tüketerek kalp sağlığımızın olduğu gibi diğer organlarımızın sağlığını da etkilemekteyiz.

Sağlıksız yeme içme, hareketsiz bir yaşam biçimi neticesinde kalbimiz ve diğer organlarımız zaman içinde kireçlenir, yağ bağlar. Bunun neticesinde de kalp damar hastalıkları, böbrek sorunları, göz hastalıkları gibi daha pek çok organımızda sorun yaşanabilir. Kalbimizde olan damar sertleşmesi anjiyo işlemi ile giderilmeye çalışılır. Diğer sorunlar da farklı yöntemlerle giderilebilir.

Kalp Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapılabilir?

Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam neticesinde kalpte oluşan tıkanıklık ve sertliği gidermek için kalp anjiyosu uygulaması yapılmaktadır. Bundan sonra yapılması gereken her ne kadar bu tedavi yöntemi kalp sağlığımızı eski haline getirmek için uygulanmaya çalışılsa da dikkat edilmediği sürece tekrarlayabilir ve tekrar anjiyo olmamız gerekebilir. Bunu önlemek için kap sağlığımızı korumak adına sağlıklı yiyeceklerle beslenmemiz gerekir.

Kalp dostu olan sağlıklı sebze ve meyveler tüketmeli, bol bol su içmeli, sigara be alkolden uzak durmalı, hareketsiz yaşam stilimizi değiştirmeliyiz. Bunun için düzenli olarak yürüyüş ve spor yapmalıyız. Uzun süre hareketsiz durmaktan kaçınmalıyız. Bu sayede kalbimiz için en güzel yatırımı yapmış oluruz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status