Saç Dökülmesine İyi Gelen 2 Maske Tarifi

Saç dökülmesi, her yaştan insanın yaşayabileceği bir problemdir. Dış görünümü etkilediği için saç dökülmesi fark edildikten sonra, öncelikle nedeni anlaşılmalı ve çözüm aranmalıdır. Böylelikle saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Saç dökülmesi sebepleri arasında genetik faktörler, kalıtsal faktörler, çevresel faktörler, stres, depresyon, gebelik ve yetersiz beslenme sayılabilir. Bu gibi farklı nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşanabilir. Saç dökülmesi problemini hızlı bir şekilde tedavi etmek önemlidir. Eğer saç dökülmesi fark edildikten sonra tedavi edilmezse, kelliğe kadar ilerleyen bir sorun olabilir.

Saç dökülmesi tedavisi için başvurulan kozmetik ve estetik tedavi yöntemleri bir hayli pahalı olduğu için pek çok kişi öncelikli olarak doğal saç dökülmesi tedavi yöntemlerini tercih ediyor. Saç dökülmesini azaltmak amacıyla ilaçlar, serumlar, losyonlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra evde uygulayabileceğiniz doğal bakım maskeleri ile de saç dökülmesini önlemeniz mümkündür.

Yumurta Sarısı ve Yeşil Çay Maskesi

Bilindiği gibi yumurta saç foliküllerini güçlendirmeye yardımcı olan bir besindir. Ayrıca zengin bir protein kaynağıdır. Yumurta, aynı zamanda vitamin içeriği bakımından zengindir. Yumurtada bulunan A vitamini kepeği önlemeye yardımcı olur. İçerdiği B vitamini saç oksijen kaynağı geliştirmekte faydalıdır. D vitamini saçların uzayıp büyümeyi teşvik eder.  E vitamini, kan dolaşımını arttırmaya yardımcıdır. Yeşil çay ise; oldukça iyi bir antioksidan kaynağı olarak biliniyor. Bunun yanı sıra saç büyümesini için uyarıcı özelliği vardır.

Maskenin Uygulanışı: Yeşil çayı demleyin ve ılınmaya bırakın. 1 adet yumurta sarısı ve 2 yemek kaşığı yeşil çayı bir kasede karıştırın. Bu maskeyi saç derisini tamamen kaplayacak şekilde saç köklerine ve saç uçlarına uygulayın. Ardından başınızı havlu ile sarın ve yarım saat kadar maskeyi bekletin. Sonrasında saçınızı maskeden arındırın. Haftada en az üç kere bu saç maskesi ile bakım yapabilirsiniz.

Bal, Aloe Vera Suyu ve Sarımsak Suyu Maskesi

Bilindiği gibi sarımsak saç dökülmesi tedavisinde sık kullanılan bir bitkisel mucizedir. Saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğu bilinir. Yine bal ve aloe vera da saç bakımında kullanılan etkili doğal ürünlerdir.

Maskenin Uygulanışı: Bir kase içerisinde 1 çay kaşığı sarımsak suyu, 2 yemek kaşığı Aloe Vera suyu, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yumurta sarısını iyice harmanlayın. Hazırladığınız saç maskesini hatta daha önceden de hazırlayıp tekrar kullanmak amacıyla buzdolabında bekletebilirsiniz.  Fakat maskeyi kullanacağınız zaman yumurta sarısını ilave etmeniz gerekir.  Saç maskesini saçınızın tamamına uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin. Ardından saçlarınızı ılık suyla durulayarak maskeden arındırın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status