Safra Kesesi Polipleri Belirtileri, Nedenleri ve Tanısı

Safra Kesesi Polipleri Belirtileri

Safra kesesi polipleri, erişkinlerde nispeten yaygındır. Safra kesesinin polipoid lezyonları asemptomatiktir ve diğer sağlık sorunları için yapılan abdominal ultrasonografide saptanırlar.

Safra kesesi polipleri herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Ama biliyer kolik (safra kesesinden gelen karın ağrısı) rahatsızlığına neden olabilirler. Ağrının bu türüne safra taşları neden olur, ancak bulunmazlarsa safra kesesi polipleri sorumlu tutulabilir.

Ayrıca Bakınız: Safra Kesesi Polipleri Nedir?

Safra Kesesi Polipleri Nedenleri

Safra kesesi polibi, iç safra kesesi duvarının yüzeyinden çıkıntı yapan bir büyümedir. Safra kesesi poliplerinin çoğunluğu zararsızdır. Kanser hücrelerinden değil, safra kesesi duvarındaki kolesterol birikintilerinden oluşurlar. Ancak, safra kesesi polipleri aslında küçük tümörler olabilir; bazıları kanserli olabilirken diğerleri iyi huylu büyümelerdir. Bu küçük tümörler safra kesesi duvarının içinden dışarı atılabilir.

Safra kesesi poliplerinin oluşumu ile ilişkili faktörler hakkında çok az şey bilinmektedir. Ancak, safra kesesi poliplerinin oluşumu yağ metabolizması ile ilişkilidir. Bazı hastalıkların safra kesesi polipleri ile aile öyküsü arasındaki ilişkisi için belirli genetik çalışmaların yapılması önerilir.

Safra Kesesi Polipleri Teşhisi

Safra kesesi polipleri tanısı için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerebilir:

Ultrason: Safra kesesinden iyi bir görünüm elde etmek için genellikle ultrason yapılır. Safra kesesi polipleri çoğunlukla ultrasonda görülür ve büyüklüğü o zaman ölçülebilir. Ultrason, lezyonların ameliyat öncesi tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Pozitron emisyon tomografisi (PET) veya bilgisayarlı tomografi (BT): Büyük safra kesesi poliplerinde kanserli hücrelerin olasılığını değerlendirmede yardımcı olabilir. Bu testlerin her ikisi de safra kesesi kanseri belirtilerini gösterebilecek şüpheli değişiklikleri tespit etmek amacıyla, safra kesesi poliplerini görüntülemek için kullanılabilir.

Safra kesesi polipoid lezyonlarının histopatolojik incelemesi, kötü huylu tümörün belirlenmesinde altın standart olmaya devam etmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status