El Titremesi Neden Olur? 7 Sebebi

Ellerin titremesi, özellikle geçmiş yıllara kıyasla günümüzde gençlerde de sık karşılaşılan sorunlar arasında yerini almıştır. Ellerde titreme bir anlık değilse ve devam ediyorsa, böyle bir durum gözlendiğinde mutlaka doktor randevusu alınmalıdır. Ardından doktorunuz şüphe edilen bazı hastalıkları elemek ve ellerin titremesinin altında yatan ana nedeni bulmak amacıyla bazı tanı testleri isteyecektir. Gerekli testleri yaptırdıktan sonra doktorunuzla birlikte göz geçirerek, asıl sebebini öğrenebilirsiniz. El titremesi, önemsenmesi gereken bir durumdur. Fark edildiğinde hekiminize danışmanızda fayda vardır.

El titremesi semptomunun önemli olmasının ası sebepleri ciddi hastalıkların da habercisi olabileceğidir. Bu hastalıklara örnek olarak Parkinson hastalığı ve ALS gibi çeşitli hastalıklar verilebilir. Bu hastalıkların başlangıç belirtileri arasında ellerde titreme de bulunur. Bu hastalıklar ne kadar erken teşhis edilirse, tedavi de o kadar etkili olur. Bu nedenle, el titremesi sorununu göz ardı etmemelisiniz.

Ayrıca Bakınız: Parkinson Hastalığı Belirtileri

El titremesi tıbbi alanda “tremor” adı ile geçer. El titremesinin çeşitli psikolojik ve genetik nedenleri de olabilir.  Bir süredir ellerinin titremesinden şikayeti olan, ancak doktora gittiği halde doktor tarafından tıbbi bir hastalık teşhisi konulmamışsa, bu sefer psikolojij rahatsızlıklardan şüphelenilebilir. Bunun için de bir psikolog ile görüşerek nedenlerini tespit edebilirsiniz. Titreyen ellerin hastalık habercisi olabileceğini unutmayın.

Eller Neden Titrer?

Ellerinizde istem dışı titreme ve ritmik sarsılma varsa, sebepleri aşağıdakiler olabilir:

  1. Aşırı miktarda kahve ve kola gibi içecekler tüketmek sebeplerden biridir. Bu içeceklerin tüketilmesi kalp çarpıntısına yol açtığı gibi ellerin titremesine de sebep olabilir. Kafein hassasiyetine bağlı olarak merkezi sinir sistemi uyarılır. Sonrasında ellerde titreme şikayeti ortaya çıkar.
  2. Bir müddet alkol alımını alışkanlık haline getirmek ve ardından bir süre alkol alımına ara vermek, ellerde titremeye neden olabilir. Bunun nedeni yoksunluktur. Bu, aynı zamanda sigarayı bırakan kişilerde de olabilir.
  3. Kullanılan bazı tıbbi ilaçlar yan etki olarak el titremesi yapar.
  4. Esansiyel tremor” olarak adlandırılan genetik özelliklere bağlı olarak kişilerde el titremesi semptomları söz konusu olabilir.
  5. Kan şekerinin bir anda düşmesi, ellerin titremesinin bir başka nedenidir. Uzun süre bir şey yememek, aç kalmak beraberinde tansiyonun düşmesine sebebiyet vererek, ellerin de titremesine sebep olabilir.
  6. Hipertiroidizm, yani aşırı aktif tiroid hastalığının belirtileri arasında da el titremesi vardır. Tiroid hormonunun kişilerde daha fazla salgılanması bu hastalığı ortaya çıkarır.
  7. Parkinson hastalığının fark edilen ilk semptomlarından biri de ellerde titreme ve denge bozukluğu sorunudur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status