Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Erken evre yumurtalık kanseri vakalarında, hastalığa dair semptomlar belirgin değildir ve belirtilerle nadiren karşılaşılır. İleri evre yumurtalık kanseri, az sayıda ve spesifik olmayan semptomlara neden olabilir. Sonuç olarak, yumurtalık kanseri daha ileri bir evrede teşhis edilme eğilimindedir.

Yumurtalık kanseri için rutin tarama testi olmadığından, ailede hastalık öyküsü var olan veya diğer risk faktörlerine sahip kadınların bu kanser türünün gelişme riskini azaltmak amacıyla atabilecekleri adımlar hakkında doktorlarına danışmaları önemlidir.

Yumurtalık kanseri belirtileri, her bir kadında farklılık gösterebilir ve bu belirtiler bazen kanser olmayan başka bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir. Yumurtalıkların mesaneye ve bağırsaklara yakın konumda olması sebebiyle, gastrointestinal semptomlar sıklıkla görülür.

Yumurtalık kanseri belirtileri ve bulguları şunları içerebilir:

  • Karında şişme veya şişkinlik
  • Kilo kaybı
  • Yemek yerken çabuk doyma, dolgunluk hissi
  • Pelvis bölgesinde rahatsızlık
  • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler (kabızlık gibi)
  • İdrara sık çıkma gereksinimi

Yukarıda yer alan belirtiler ve semptomların biri veya daha fazlası hakkında şüpheleriniz mevcutsa, doktor randevusu alınız.

Yumurtalık Kanseri Sebepleri

Yumurtalık kanseri nedenleri hakkında henüz net bilgiler mevcut değildir.

Genel olarak, kanser bir genetik mutasyon sonrası normal hücrelerin değişimi ve sonrasında kontrol dışı büyüyerek; kötü huylu, kanser hücrelerine dönüştüğünde başlar. Bu kanserli, habis hücreler hızla çoğalarak tümör kitlesi oluştururlar. Kanserli hücreler yakındaki dokuları istila edebilir ve tümör başladığı yerden koparak vücudun başka bölgelerine yayılabilir. Buna metastaz denir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status