Akne Sebepleri Ve Tedavi Seçenekleri Hakkında Bilgi

Akne Nedenleri Ve Tedavi Seçenekleri

Yapılan araştırmalara göre, birçok insanın ortak cilt sorunlarından birinin akne olduğu ortaya çıkmıştır. Akne, ciddi bir cilt sorunu olmasa da cildin doğal yapısını bozmakta olup lekelenmelere, izlere ve çukur oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durum da, insanların sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve kendi özgüvenlerinin düşmesine neden olur. Akne genellikle yağlı cilt tipine sahip kişilerde ve hormon bozukluğu olan bireylerde görülür. Yine, ergenlik döneminde de akne sorunu ile sıkça karşılaşılır. En çok göğüs, sırt ve yüzde akne oluşumu olur.

Akne oluşumu şöyledir: Kıl folikülü içerisinden geçemeyen sebum maddesi, cildin belirli yerlerinde akne oluşumu yapar. Tıkalı gözenekler de aknenin büyümesine neden olur. Akne ile oynanıldığında ve patladığında, içerisindeki sebum maddesi cildin diğer kısımlarına yayılır ve buralarda da akne oluşumu görülür.

Akne Sebepleri Nelerdir?

Ergenlik döneminde hormon düzensizliklerine bağlı olarak, androjen hormonunda artış yaşanması akne oluşumunun başlıca nedenidir.

  • Akne, genetik bir faktör olarak da bireylerde gözlemlenebilir.
  • Regl döneminde bayanlarda akne oluşumuna sık rastlanmaktadır.
  • Gebelik döneminde de yaşanan hormonal değişiklikler, bu cilt sorununu ortaya çıkarabilir.
  • Doğum kontrol hapına başlamak ya da bırakmak, akneye neden olabilir.
  • Stresli bir yaşam, üzüntü ve gerginlik; akne oluşumunu tetikler.

Akne Tedavisi

Akne tedavisi için dermatologa başvurmanızı öneriyoruz. Böylelikle kesin bir tedavi uygulanabilir. Tedavi sürecinde genellikle ilaç kullanılmaktadır ve skar doku oluşumu önlenmeye çalışılır.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status