Aknelerden Nasıl Kurtulurum?

Aknelerden Kurtulmanın Yolları

Yağlı ve karma ciltlerde görülen cilt sorunları arasında belki de pek çoğumuzun korkulu rüyası olan akneler, ergenlik dönemi olmakla birlikte pek çok dönemde karşımıza çıkıyor. Halk arasında sıkça görülen cilt problemlerinden biri olan akne, her yaştan insanı etkileyen yaygın bir durumdur. Özellikle ergenlik çağına giren gençlerde hormon düzeylerinin değişmesi sonucu olarak ciltlerinde akne problemi ortaya çıkar.

Akne oluşumunun sayısız nedenleri vardır. Bu nedenlerin başlıcası, cildin aşırı sebum maddesi üretmesine bağlı olarak çok yağlı olmasıdır. Diğer nedenler ise; çok fazla stres, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzıdır.

Akne genellikle yüzde, göğüs ve saç derisinde olur. Kesin tedavisi bulunmamakla birlikte, var olan aknelerin izlerini yok eden ve akne oluşumunun önüne geçen bazı doğal ve pratik yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler sayesinde, sizler de akne problemini en aza indirebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Kistik Akne Nedir?

Doğal Akne Tedavi Yöntemleri

Akne olan bölgelere buz kompleksi yaparak; şişme ve kızarıklıkların önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda sivilce iltihabına karşı iyi gelir ve gözenekleri sıkılaştırır. Buzu direk yüzünüze uygulamamaya dikkat edin. Bir beze sararak cildinizde birkaç dakika gezdirin.

Yulaf ezmesi: Doğal akne tedavisinde yulaf da önerilir. Bunun için yulaf maskesi yapılabilir ve cildinizin gözeneklerinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca ciltte oluşan fazla yağı emer ve ciltteki akneleri azaltır. Bir çay kaşığı bal, yarım limon suyu ve bir fincan yulaf ezmesini karıştırarak, yulaf maskesini cildinize yarım saat uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Akneler İçin Avokado Yağı Maskesi

Limon suyu: Gözeneklerde biriken sebumun temizlenmesine ve gözeneklerin sıkılaşmasına fayda sağlar. Haftada iki defa bir dilim limonu akne olan bölgelerde bekletebilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Aknelerden kurtulmanın bir diğer yoludur. Antiseptik gibi davranır ve gözenekleri temizler. Akneye neden olan bakterileri yok eder.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status