El ve Ayaklardaki Koyu Lekelerden Kurtulmanın Yolları

Vücudumuzun güneşe ve diğer çevre koşullarına daha fazla maruz kalan kısımlarında koyu lekeler oluşabilir. En çok da el ve ayaklarda bu lekeler orta çıkar. Sıcak günlerde güneş koruyucu kullanmayı ihmal ettiğimiz zamanlar görünümü belirginleşen bu koyu lekelerden kurtulmak için yüzümüze ne kadar önem veriyor ve bakım yapıyorsak, el ve ayak bakımımıza da o kadar özen göstermeliyiz.

El ve ayaklarda meydana gelen koyu renkli lekeleri önlemek ve bu lekelerden kurtulmak isitiyorsanız, aşağıda yer alan önerilere uyabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, cilt bakımında en çok tercih edilen bitkilerden biridir. Bu şifalı bitki, güneşin neden olduğunu koyu lekeler üzerinde de iyi etkilere sahiptir. El ve ayaklardaki koyu lekeleri tedavi etmek için lekeli bölgelere saf aloe vera jeli uygulayabilirsiniz. Bu jeli düzenli olarak koyu lekelerin üzerine sürdüğünüz takdirde, lekelerin zamanla hafiflediğini göreceksiniz. Aloe vera jeli aynı zamanda cildi yumuşatır ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Kış aylarında düzenli olarak kullanabilirsiniz. Aloe vera jeli ile nemlendirici kış kreminizi karıştırarak, bu hamur kıvamındaki karışımı el ve ayaklarınızı nemli tutmak için uygulayabilirsiniz. Ayrıca güneşli günlerde dışarı çıkarken de güneş koruyucunuzla birlikte aloe vera jelinizi karıştırarak, el ve ayaklarınıza sürebilirsiniz. Bu sayede el ve ayaklarınızda koyu leke oluşumunu önlemiş olursunuz.

Patates ve Soğan

Patates ve soğan; el ve ayaklarda oluşan koyu lekelerin giderilmesinde oldukça etkili yiyeceklerdir. Birkaç dilim patates ve soğanı blender kullanarak maske kıvamına getirdikten sonra, el ve ayaklarınızın üzerine uygulayın ve karışımın kurumasını bekleyin.

Kuruyan patates soğan karışımını ardından su ile durulayın. Bu karışımın doğal beyazlatıcı özelliğe sahiptir ve koyu lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Eğer düzenli olarak el ve ayaklarınızdaki lekelere uygularsanız, var olan lekelerin birkaç hafta içerisinde hafiflediğini görebilirsiniz.

E Vitamini

El ve ayaklardaki koyu lekelerden kurtulmanın bir diğer doğal yolu, E vitamini kapsülleri kullanmaktır. E vitamini bildiğiniz gibi cilt için harika bir vitamindir ve cildin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur.

E vitamini kapsüllerini açarak, el ve ayaklarınızdaki koyu lekelerin üzerine uygulayabilirsiniz. En iyi sonucu elde etmek için gece boyunca el ve ayaklarınızdaki lekelerin üzerinde kalmasını sağlayın. Düzenli kullanım ile kısa sürede lekeler üzerindeki olumlu etkisini görebilirsiniz.,

Ayrıca Bakınız: Cilt Lekeleri İçin Pratik Maskeler

Salatalık

Salatalık, el ve ayaklardaki koyu lekelerin giderilmesini sağlar ve cilt rengi açıcı özelliği bulunur. Bir adet salatalığı rendeleyerek suyunu çıkarın ve bu elde ettiğiniz salatalık suyuna birkaç damla limon suyu ilave ederek karıştırın. Bu karışımı el ve ayaklarınızı sürdükten sonra, 10 dakika bekleyin ve su ile durulayın. Eğer düzenli olarak kullanırsanız, el ve ayaklarınızdaki koyu renkli lekeler hafifleyecektir. Aynı zamanda cildiniz güzelleşecektir.

Zeytinyağı

Evinizde doğal el sabunu yaparak, el ve ayaklarınızdaki koyu lekelerden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda ölü deri hücresinin de cildinizden arınmasını sağlamış olursunuz.

3 yemek kaşığı zeytinyağının içerisine az miktarda şeker ve birkaç damla limon suyu ilave ettikten sonra tüm malzemeleri karıştırın. Ardından bu karışımla el ve ayaklarınızı yıkayın. Lif kullanırsanız, peeling etkisi yaratacaktır.

Limon, cilt rengini açma özelliğine sahiptir. Zeytinyağı cildi nemli ve yumuşak tutar. Şeker ise ciltten ölü hücre ve kiri arındırır. Bu ev yapımı sabun sayesinde elleriniz ve ayaklarınızda üçlü bakım etkisi sağlanmış olur.

Ayrıca Bakınız: Kuruyan Ve Çatlayan Eller İçin Bakım Önerileri

Peeling

El ve ayaklarınızdaki koyu lekelerden bir günde kurtulamazsınız. O nedenle, lekeler üzerinde yoğun bakım uygularken daha fazla sabırlı olmalısınız. Koyu lekeler zamanla hafifler ve kaybolur. Düzenli peeling yapmak ise, cildin daha kısa sürede koyu lekelerden arınmasını sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status