Akut Karaciğer Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Akut Karaciğer Yetmezliği Sebepleri

Karaciğer hücreleri önemli ölçüde hasar gördüğünde ve artık işlev göremez hale geldiğinde akut karaciğer yetmezliği ortaya çıkar. Olası nedenler şunlardır:

  • Aşırı doz asetaminofen: Çok fazla asetaminofen (Tylenol vs.) alımı, akut karaciğer yetmezliğinin en yaygın nedenidir. Çok yüksek dozda asetaminofen uygulanması ardından veya günde önerilen dozdan daha yüksek miktarda alınmasından birkaç gün sonra akut karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilir.

Uyarı: Eğer kendinizin veya bir yakınınızın aşırı doz asetaminofene maruz kaldığından şüpheleniyorsanız, karaciğer yetmezliği belirtilerini beklemeden, mümkün olduğunca çabuk tıbbi yardım isteyin.

Ayrıca Bakınız: Akut Karaciğer Yetmezliği Belirtileri

  • Reçeteli ilaçlar: Antibiyotikler, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) ve antikonvülsanlar da dahil olmaz üzere bazı reçeteli ilaçlar akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir.
  • Bitkisel takviyeler: Kava, efedra, kaside ve yarpuz gibi bitkisel ilaçlar ve takviyeler akut karaciğer yetmezliğiyle bağlantılıdır.
  • Hepatit ve diğer virüsler: Hepatit A, hepatit B ve hepatit E akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Epstein-Barr virüsü (EBV), sitomegalovirüs (CMV) ve herpes simpleks virüsü gibi diğer virüsler de akut karaciğer yetmezliğine sebebiyet verebilir.
  • Toksinler: Akut karaciğer yetmezliğine neden olabilen toksinler arasında bazen yenilebilir türlerle karıştırılarak tüketilen zehirli bir yabani mantar türü olan Amanita phalloides (köygöçüren mantarı) örnek gösterilebilir.
  • Otoimmün hastalık: Karaciğer yetmezliği, otoimmün hepatit bağışıklık sistemi hastalığından kaynaklanabilir. Otoimmün hepatit (OİH); bireyin bağışıklık sisteminde karaciğer hücrelerine saldıran, iltihaplanma ve yaralanmaya neden olan bir hastalıktır.
  • Karaciğerdeki damar hastalıkları: Budd-Chiari sendromu gibi vasküler hastalıklar, karaciğer damarlarında tıkanmalara neden olabilir ve akut karaciğer yetmezliğini tetikleyebilir.
  • Metabolik hastalık: Wilson hastalığı ve gebeliğin akut yağlı karaciğeri (GAYK) hastalığı gibi az görülen metabolik hastalıklar nadiren akut karaciğer yetmezliğine neden olur. 
  • Kanser: Karaciğerde başlayan veya karaciğere yayılan kanser, karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Birçok akut karaciğer yetmezliği vakası hiçbir belirgin nedene sahip değildir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status